Yasaklanması İsteniyor Ama Sürüyor… Dünyanın En Vahşi Müsabakası: Tokat Dövüşü

Tıp uzmanlarının “sakın izin vermeyin” demesine rağmen hala süren dünyanın en vahşi, en anlamsız müsbakalarından biri olan Tokat Dövüşü’nü izlemek yürek ister. Tokat Dövüşü Rusya’da başlayan, iki rakibin birbirinin yüzüne, biri devam edemeyecek hale gelene kadar avuç içiyle vurmaktan başka bir şey değil.

Bir dövüşçü ölmüştü

Tokat dövüşü ölümcül olmakla eleştiriliyordu. Karşı çıkanları doğrulayan haber ise Polonyalı tokat dövüşçüsü Artur Walczack’in bir maç sırasında beyin kanaması geçirip, Kasım 2021’de çoklu organ yetmezliğinden ölmesi öldü.

Bu müsabakayı yapanlar ise bokstan daha güvenli olduğunu savunuyorlar. Boksörlerin maçta yüzlerce darbe aldığını, tokat dövüşçülerinin ise genellikle üç ila beş arasında darbeyemaruz kaldıklarını savunuyorlar.

Tokat dövüşü pandemi sırasında, Erkek Tokat Şampiyonası gibi yarışmalar da dahil olmak üzere etkinliğin videolarının milyonlarca kez izlenmeye başlamasıyla popülerlik kazandı. Amerikan tokat dövüşü ligleri, en az 2017’den beri var. Bir Power Slap maçında rakipler verdikleri hasar miktarına ve tokatları ne kadar iyi absorbe ettiklerine göre puanlandırılır. Her maç en fazla on raunda bölünür ve yarışmacılar her rauntta bir tokat atar ve alır. Eğer tokat yiyen kişi -savunmacı- altmış saniye içinde kendini toparlayamazsa maçı kaybediyor. Savunmacılar ayrıca başlarını eğmek, omuzlarını kaldırmak veya yüzlerini korumak için vücutlarını döndürmek gibi kaçınma hareketleri yaparlarsa cezalandırılırlar. Tokat atan kişi (forvet), savunma oyuncusuna elinin topuğu, avuç içi ve parmaklarıyla aynı anda vurmadan önce her iki ayağının da yerde olması gerekir. Hakeme ve savunma oyuncusuna ne kadar vuruş yapmayı planladıklarını söyledikleri sürece iki defaya kadar “kurgu” yapmalarına veya vuruşlarının yörüngesini denemelerine izin verilir. Vurucular ayaklarını kaldırdıkları, tokat attıkları veya uygunsuz şekilde sardıkları ve savunma oyuncusunun gözlerine, kulaklarına, ağzına ve şakağına vurdukları için cezalandırılırlar.
Gerçekten de dünyaın en saçma müsbakalarından biri olarak yasaklanmayı hak ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx