Netanyahu: Askerlerimizi savaş suçuyla itham edebileceğinizi sanıyorsanız bu ikiyüzlülük

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin Gazze Şeridi’nde süren kara harekatının savaşın ikinci aşaması olduğunu söyledi. Netanyahu, “Bu uzun ve zor bir savaş olacak. Kazanacağız” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, başkent Tel Aviv’de açıklama yapan Benyamin Netanyahu, Gazze’yi yöneten Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırıları sonrası başlayan çatışmaları, “İsrail’in ikinci kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi.

Netanyahu, “Savaşacağız. Teslim olmayacağız. Geri çekilmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İsrail’in “çok net hedefleri” olduğunu belirten Netanyahu, İsrail Kara Kuvvetleri’nin, “Hamas’ı dağıtmak” ve rehineleri geri getirmek için Gazze’ye takviye birlik gönderdiğini açıkladı.

Netanyahu, “İsrail’in askerleri ve komutanları halen Gazze Şeridi’nde. Her yerde konuşlanmış durumdalar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin İstanbul’da düzenlediği “Büyük Filistin Mitingi”ndeki konuşmasında, “İsrail, seni savaş suçlusu olarak ilan ediyoruz” demişti.

Netanyahu ise açıklamasında Erdoğan’a atıfta bulunmadan, “Bizi savaş suçları işlemekle itham etmeyin. Eğer askerlerimizi savaş suçları işlemekle itham edebileceğinizi sanıyorsanız, bu ikiyüzlülüktür. Biz dünyanın en ahlaklı ordusuyuz” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırılarda İsrail’de 1400 kişi hayatını kaybetmişti.

Gazze’de ise Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında 7 bin 600’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. İsrail’in Gazze’de vurduğu yerler arasında cami, kilise ve hastane de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx