Makam araçlarından yeni kamu binasına; kamuda tasarruf için liste hazırlandı, uymayana yaptırım var!

Enflasyonu düşürmeye çabalayan iktidar, kamuda tasarruf tedbirlerini hayata geçirmeye başladı. Kabine toplantısında da masaya yatırılan tasarruf tedbirlerinin özellikle yılın ikinci yarısından itibaren sıkı uygulanacağından bahsediliyor.

Türkiye gazetesinden Emrah Öcan’ın haberine göre, merkezî sistemle takibe alınacak kamu kurumları, uyarılara rağmen harcamalarına dikkat etmezlerse çeşitli yaptırımlar söz konusu olacak.

Kesinti yapılacak kalemlerin listesi ise şimdiden tutuldu. Zorunlu ihtiyaçlar dışında harcamalara izin verilmeyecek. Yeni fiziki binalara ödenek aktarımı ile kamu binası alım ya da kiralanması olmayacak. Bir kurumun bina ihtiyacı olması durumunda, diğer kurumların âtıl hâlde tuttuğu veya kullanmadığı binalarla bu ihtiyaç karşılanacak.

Personel ve araç ihtiyaçları, diğer kamu kurumlarından karşılanacak.

Makam araçları veya kamuya ait taşıtların kullanımına da sınırlama getirilecek. Bir kurumun araç ihtiyacı olursa, yeni araç alımı veya kiralanması yerine başka kurumların araçlarından yararlanılacak.

Ayrıca, fiziki gerçekleşmeleri yolun başında olan kamu yatırımlarına ödenek aktarımı yapılmayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı hesaplamalara göre alınacak tedbirlerle tasarruf miktarının 100 milyar liranın üzerine çıkması bekleniyor.


TIKLAYIN – Cumhurbaşkanlığı’nın Okluk Koyu’ndaki Konukevi’ne 685,3 milyon, Bitlis’teki Ahlat Köşkü’ne 568,9 milyon harcandı

Yılın ilk 4 ayında 17 hükûmet konağı ihale edildi: Devletin kasasından 2 milyar 14 milyon TL çıkacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx