Kriz Kahini Roubini, Piyasalarda Orta Doğu’daki Çatışmaların Henüz Tam Olarak Fiyatlamadığını Söyledi

Nouriel Roubini, piyasaların Orta Doğu’daki çatışmaları henüz tam olarak fiyatlamadığı uyarısında bulundu.

2008 Küresel Finans Krizi’ni bilen isimlerden olması nedeniyle “Kriz Kahini” olarak tanınan akademisyen Nouriel Roubini, karamsarlığıyla sürekli “kriz” öngörülerinde bulunduğundan lakabını hak eden bir isim olarak İsrail-Filistin savaşının piyasalara etkilerini yorumladı.

Yatırımcıların İsrail’in Gazze’ye girip Hamas’ı yenmesini beklediğini, ancak hala daha geniş çaplı bir çatışma riski olduğunu ifade eden Roubini, ‘İran ve Lübnan işin içine girebilir ve Körfez petrol arzı sekteye uğrayabilir’ dedi.

Roubini, yatırımcıların İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşme riskini tam olarak fiyatlandırmadıkları uyarısında bulundu.

New York Üniversitesi profesörü ve Roubini Macro Associates’in CEO’su Roubini, Fas’ın Marakeş kentinde Bloomberg’e verdiği mülakatta yatırımcıların İsrail’in Gazze’ye girip Hamas’ı yenmekten başka çaresi kalmayacağını beklediklerini söyledi.

Roubini, “İsrail’in Gazze’yi işgal ettiği, olayların çirkinleşeceği ancak çatışmanın kontrol altında tutulduğu bir temel senaryo fiyatlanıyor. Bu yüzden petrol fiyatları çok fazla yükselmedi” diye konuştu.

Roubini, İran ve Lübnan’ın da olaya dahil olması durumunda Körfez’den petrol arzının kesintiye uğrayacağını ve petrol fiyatlarında bir sıçrama olacağını belirterek, “O zaman ekonomik etki çok büyük olur. Yükselen petrol fiyatları stagflasyonist bir şok yaratabilir. Bu temel senaryo değil, ama bu bir risk” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx