İsrail-Filistin çatışmaları 16’ncı gününde: Tel Aviv’den ‘saldırı’ tehdidi, Han Yunus’ta 12 ölü

DUVAR – Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim’de başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonuyla patlak veren çatışmalar 16’ncı gününde devam ederken, İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’ye yönelik saldırılarını artıracaklarını duyurdu. Cumartesi akşamı bir basın toplantısı düzenleyen Hagari, “Savaşın bundan sonraki aşamalarında saldırılarımızı yoğunlaştıracağız, güçlerimize yönelik riskleri en aza indireceğiz ve saldırıları artıracağız” dedi.

Hagari, Gazzelilere, “güvenlikleri için bölgenin güneyine gitmeye devam etme” çağrısı yaptı.

HAN YUNUS’TA 12 ÖLÜ

İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği saldırıda 12 kişi öldü, çoğu ağır 17 kişi de yaralandı. Bölgedeki AA muhabirinden alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Han Yunus’un El-Celal Caddesi’ndeki bir kafeye saldırı düzenledi.

İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’da bir eve düzenlediği saldırıda da çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı. İsrail ayrıca, Gazze kentinin güneybatısındaki Ez-Zeytun ve Şeyh Rıdvan mahallelerine saldırı düzenledi. Öte yandan, İsrail Ordu Radyosu, Gazze’den atılan roketlerin ardından, İsrail’in güneyindeki Yahudi yerleşim birimlerinde uyarı sirenlerinin çaldığını duyurdu.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı’nın Telegram hesabından yaptığı yazılı açıklamaya göre, İsrail ordusu, Cebaliya Mülteci Kampı’nın batısında Tövbe Camisi ile Gazze’nin orta kesiminde En-Nusayrat Çarşısı’nı da bombaladı. Nusayrat Çarşısı’na yönelik saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu ifade edildi.

BATI ŞERİA’DA 3 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, İsrail güçlerinin, Batı Şeria’nın Cenin, Tubas ve Nablus kentlerine düzenlediği baskın ve saldırılarda 3 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği belirtildi. Buna göre, Cenin Mülteci Kampı’nın Ed-Demc Mahallesi’nde bulunan El-Ensar Camisi’ne düzenlenen saldırıda 1 kişi daha öldü ve Cenin’de ölenlerin sayısı 2’ye yükseldi. Tubas kentine düzenlenen baskında başından vurulan Adnan Cihad Beni Avde (19) hayatını kaybetti. Nablus yakınlarındaki Asker Mülteci Kampına düzenlenen baskında ise Malik Cemil Şarkavi (26) yaşamını yitirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ölen Filistinli sayısı 89’a yükselmiş oldu.

İsrail ordusu ile İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet (Şabak) tarafından daha önce yapılan ortak yazılı açıklamada, Cenin Mülteci Kampı’nın Ed-Demc Mahallesi’nde bulunan El-Ensar Camisi’nin İsrail uçaklarınca bombalandığı ifade edilmişti. Caminin altından geçen bir tünelin tahrip edildiği kaydedilen açıklamada, tünelde, geçen aylarda düzenlenen bir dizi saldırıdan sorumlu olan Hamas ve İslami Cihad ortak hücresinin bulunduğu aktarılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx