Hamas, videosunu yayınlamıştı: ‘Kızımızı canlı gördüğümüze sevindik’

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın saldırısının ardından rehin aldığı ve dün videosunu yayınladığı Mia Shem’in annesi Keren, basın toplantısında konuştu.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde rehin tutulan Mia Shem’in annesi, ‘görüntüleri izleyene kadar kızlarının canlı olup olmadığını bilmediklerini’ söyledi. Tel Aviv’de konuşan Keren, videoda kızını görünce sevindiklerini ve kendisinin sevinçten çığlık attığını anlattı. Keren, “Kızımın eve dönmesini sağlamaları için dünyaya yalvarıyorum” dedi.

‘SADECE EVE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ’

AA muhabirine konuşan Mia Shem’in teyzesi Galit Schalfi, yeğenini canlı görmenin kendileri için çok büyük bir şey olduğunu ve serbest bırakılmasını talep ettiklerini söyledi.

Yeğeninin vidoda ‘solgun ve korkmuş’ göründüğünü anlatan Galit Schalfi, Gazze’deki tüm İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için imkanı olan herkesin kendilerine yardım etmesi gerektiğini ifade etti. Mia’nın serbest bırakılması için Filistinli mahkumlarla esir takası gerekirse bunu destekleyip desteklemediği yönündeki soruya Schalfi, “Biz sadece yeğenimin eve dönmesini istiyoruz” yanıtını verdi.

NYT: VİDEONUN BAZI KISIMLARI EN AZ 6 GÜN ÖNCE ÇEKİLMİŞ

ABD’nin The New York Times gazetesinin analizine göre, Hamas’ın yayınladığı video dosyasındaki metaveri, görüntülerin bazı bölümlerinin en az altı gün önce çekildiğine işaret ediyor.

ESKİ İSTİHBARAT BAŞKANI: İSRAİL HAMAS’A MESAJ GÖNDERDİ

Öte yandan, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli rehinelerin aileleri için danışmanlık yapan Şin-Bet (Şabak) Başkanı Yakov Peri, İsrail hükümetinin abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirler için Hamas’a aracılar vasıtasıyla mesaj gönderdiğini ancak henüz yanıt gelmediğini söyledi. Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulunan Peri, İsrail’in Hamas ile doğrudan görüşmediğini ancak aracılar vasıtasıyla iletişim kurduğunu belirtti.

İsrail’in rehine konularına alışkın olduğunu ancak şu ana kadar 200 İsraillinin esir alındığı durumun hiç yaşanmadığını dile getiren Yakov Peri, “İsrail insani davranarak Hamas’ı da insani davranmaya zorlamalı” ifadelerini kullandı. İsrail’in Hamas’a aracılar vasıtasıyla mesaj gönderdiğini belirten Peri, “İsrail yaralı, yaşlı ve genç esirler için insani koridor açılmasını teklif etti. Şu ana kadar Hamas’tan yanıt gelmedi” diye konuştu.

‘HAMAS BEDEL BİÇERSE BİZ DE MÜZAKERE EDERİZ’

Peri, İsrail’in gönderdiği mesajda Hamas’a ne sunduğuna ilişkin soruya “Hamas yanıt verirse ve buna bir bedel biçerse biz de müzakere ederiz” şeklinde cevap verdi.

İsrailli rehinelerin sağlık durumunu yakından takip ettiklerini Hamas’ın bildiğini ifade eden Peri, Hamas’ın tekliflerini değerlendireceğini ama onları serbest bırakmak için ‘ağır bir bedel’ talep edeceğini kaydetti. İsrail ordusunun ‘kara harekatının esirlerin güvenliği için iyi veya kötü olacağı’ yönünde görüşler dillendirildiğini söyleyen Peri, ABD Başkanı Joe Biden’ın yarınki İsrail ziyaretinden önce bir kara harekatının gerçekleşmeyeceği görüşünü dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx