Dünyanın gözü, iki otorite liderin masaya oturacağı Vladivostok’ta: Kuzey Kore lideri Kim, Rusya’ya vardı

T24 Dış Haberler

Kuzey Kore lider Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacağı zirve için nadiren gerçekleştirdiği yurt dışı ziyaretlerinden birini gerçekleştirdi ve Rusya’ya vardı. İki lider arasındaki görüşmede bir numaralı gündem maddesinin Kuzey Kore’nin, Rusya’ya Ukrayna’da kullanmak üzere silah sağlaması olacağı düşünülüyor. 

Japonya’nın Kyodo ajansının ismi paylaşılmayan bir Rus yetkiliden aktardığına göre Kim’in zırhlı treni Rusya’nın uzak doğu topraklarına Kuzey Kore’den ana giriş olan Khasan istasyonuna gitti.

Kim-Putin görüşmesinin Doğu Ekonomik Forumu’nun yapılacağı Rusya’nın liman kenti Vladivostok’ta gerçekleşmesi bekleniyor. Putin de Vladivostok’a vardı. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, yaptığı video açıklamada Kim’in Rusya ziyareti ve Putin’le görüşmesinin amacının iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek olduğunu belirtti. 

Görüşme, Batı’nın Pyongyang’ın Rusya’ya Ukrayna’yı işgalinde kullanmak üzere silah sağlama kararı vermesinden endişe duyduğu bir dönemde gerçekleşiyor. 

ABD’nin silah satışının olası sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili olarak Peskov, “Bildiğiniz gibi komşuluk ilişkilerimizde bizim için Rusya ve komşusunun çıkarları önemlidir, Washington’ın uyarıları değil” dedi. ABD geçen günlerde yaptığı açıklamada, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah müzakerelerinin aktif olarak ilerlediğini söylerken, lider Kim Jong Un’u, ülkesinin Rusya’ya Ukrayna’da kullanılacak silah sağlaması durumunda bedel ödeyeceği konusunda uyardı.

Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı KCNA’ye göre Kim’e ziyaretinde Dışişleri Bakanı  Choe Sun-hui’nin yanı sıra savunma sanayii ve askeri ilişkilerden sorumlu komünist parti yetkilileri de eşlik ediyor. 
 
Cephanelik sanayi departmanı direktörü Jo Chun-ryong’un heyette yer alması, silah sağlanmasının gündeme gelebileceği yorumlarını güçlendirdi. 
 
Bu ayrıca Kim’in 4 yıl sonra ve Koronavirüs pandemisinin ardından gerçekleştirdiği ilk yurtdışı seyahati oldu. 

Kim, son olarak 2019’da, ABD ile Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanması için yapılan görüşmelerin çökmesinin ardından yine Vladivostok’a bir yurt dışı ziyareti gerçekleştirmişti. Bu Kim’in Putin’le gerçekleştirdiği ilk zirveydi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx