Depremzede vatandaşlar, binalarındaki hasar sorununa çözüm aramak için bir araya geliyor.

Türkiye’yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 binden fazla vatandaşımız canını yitirirken, yüzbinlerce bina da ya yıkıldı ya da ağır hasar alarak oturulamaz hale geldi. Depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen bir çok depremzede vatandaş ise evlerinin ve iş yerlerinin orta hasarlı olup olmadığını tespit ettiremiyor. Vatandaşlar büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirterek Patronlar Dünyası’na yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

BİR ARAYA GELİYORLAR

Ev ve iş yerleri orta hasarlı olup durumları belirsizliğini koruyan depremzedeler sosyal medya üzerinden bir araya gelerek Orta Hasarlı Bina Mağdurları Platformu’nu oluşturdu. Önümüzdeki hafta da Kahramanmaraş’ta bir araya gelecek vatandaşlar dertlerine ortak çözüm aramaya hazırlanıyor. Kahramanmaraş’ta özellikle imara kapatılan alanlardaki binalara çözüm bulunamadığını söyleyen vatandaşlar, şu sorularının yanıtlarını arıyor;

VATANDAŞ BU SORULARIN YANITLARINI ARIYOR

“Orta hasarlı binaların akibetinin ne olacağı hala belirsiz. Bu binalara ne yapılacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Yıkılacak denilen yerler neresi, yıkılmayıp da güçlendirme yapılacaksa nasıl bir güçlendirme olacak? Bunun projesini kim yapacak? Kaç kata kadar güçlendirmeye izin verilecek? Güçlendirme yapılacaksa kat maliklerinin yüzde kaçının onayı gerekiyor. Yine orta hasarlı binaya sahip olanlar TOKİ’nin depremzedeler için yaptığı evlerden yararlanabilecekler mi? Devlet güçlendirme için hibe ya da kredi verecek mi verirse ne kadar olacak?”

BİNA AĞIR HASARLI MI ORTA HASARLI MI?
Depremzede vatandaşların yaşadığı sorunlardan biri de bazı binaların durumundaki belirsizlik. Mağdur vatandaşlar aynı bina için teknik incelemelerde bir raporda orta hasarlı bir raporda ise hafif hasarlı raporu verildiğine dikkat çekerek, “Bu durumda da kat malikleri durumu mahkemeye taşıyor. Sistem iyice işlemiyor” diye konuştular.

Kahramanmaraş’ta hala bazı yerlerin yapılanmaya kapalı olması da vatandaşların durumunu güçleştiriyor. Kentin can damarı durumunda olan Trabzon Caddesi, Müftülük Meydanı gibi yerlerdeki bir çok binanın yıkıldığını bazı binaların da orta hasarlı olduğunu söyleyen vatandaşlar bu sorunların bir an önce çözülmesi için yetkililerden yardım istediklerini dile getirdiler.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx