Zahmete dönüştü: Schengen çıkmazı; bakanlık ‘suspus’

CHP İstanbul Milletvekili TBMM Avrupa Birliği Ahenk Komitesi Üyesi Sibel Özdemir, Schengen vize müracaatlarındaki kriz için Dışişleri Bakanlığı’na sert reaksiyon gösterdi.

“Fransa, Belçika ve İspanya üzere ülke vatandaşları tarihi geçmiş pasaportlarla ve Yunanistan, Polonya ve Bulgaristan üzere ülkeler yalnızca ulusal kimlik kartlarını göstererek ülkemize giriş yaparken çok yüksek ölçülerde vize fiyatları ödemelerine karşın kendi vatandaşlarımıza her geçen ay artan sayıda vize ret kararları verilebiliyor” diyen Özdemir, “Bu durum karşısında vatandaşlarımızın hakları ve ülkemizin prestiji yeteri kadar savunulamıyor. Dışişleri Bakanlığı sorumluluklarının gereğini yerine getirmiyor. Vize ret kararı veren ülkelerden gerekli izahatlar talep edilmiyor. Vatandaşlarımızın transit geçişlerinde dahi vize mecburiliği uygulamasına geçilmiş durumdadır” dedi.

SORU ÖNERGESİ YANITSIZ

Schengen vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına çok yüksek sayıda ret kararı verildiğini kaydeden Özdemir yazılı açıklamasında, “Aylar sonrasına randevu veriliyor, çok sayıda evrak talep ediliyor, bunun karşılığında çok yüksek ölçülerde vize fiyatı istenirken vize ret kararlarında artış yaşanıyor. Ticari faaliyette bulunmak isteyen iş insanları ve vatandaşlarımız seyahatlerinin gerçekliğini, konaklamalarını, gidiş-dönüş ulaşımlarını kanıtladıkları halde bile vize müracaat süreçlerinde ezalar yaşamakta ve ret kararları almaktadır. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiğim soru önergesine bugüne kadar bir cevap verilmedi. Lakin Bakanlık önergeye bugüne kadar bir karşılık vermeyerek sessiz kalıyor” sözleri kullandı.

SCHENGEN VİZESİ SIKINTIYA DÖNÜŞTÜ

“AB ülkelerinin vize müracaatlarında vatandaşlarımıza karşı adil olmayan bir yaklaşım içinde olmasını da asla kabul etmiyoruz” diyen Özdemir, “İktidarın ve bilhassa de Dışişleri Bakanlığı’nın Schengen üyesi ülkelerin vize müracaatlarında vatandaşlarımızı mağdur etmesi karşısında bir tavır ortaya koymadığını gözlemliyoruz. Son devirde yabancı ülke vatandaşlarına vize ve pasaport muafiyeti kararlarında mütekabiliyet yani karşılıklılık prensibine uyulmadığına sıklıkla şahit oluyoruz. Bu uygulamalara rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Schengen vizesi alma süreçleri tam bir zahmete dönüşürken maliyeti de dört buçuk kat artmış durumdadır. Ulusal kimlik kartları ülke ülkemize giriş yapma kolaylığı sağlanan Bulgaristan’a kendi vatandaşlarımız vize almak istediklerinde aylar sonrasına randevu alıp, çok sayıda evrak hazırlayıp vize kuyruğunda beklerken yaklaşık 180 Euro yani 3 bin 260 TL ödemek zorundadırlar” dedi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Özdemir, Dışişleri Bakanlığına bir kere daha davette bulunarak “Bakanlık, Schengen vize müracaatlarında yaşanan problemler, sürecin çok uzun sürmesi ve artan sayıda vize ret kararları karşısında bir an önce inisiyatif almalı ve sürece müdahil olmalıdır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.