YSK’dan ‘Erdoğan aday olabilir mi?’ sorusuna ‘yanıt’ geldi: Yorum yok

Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Lider Yardımcısı Hasan Kulaksız, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 9 Haziran 2022’de ‘adaylığını’ açıklamasından sonra Yüksek Seçim Konseyi’ne (YSK) bir dilekçe vererek, “Erdoğan hukuken aday olabilir mi?” diye sordu.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran YSK, cevabında şu görüşlere yer verdi: “İlgili kanunda, YSK’nın misyon ve yetkileri sayılmıştır. Sayılan bu misyonlar ortasında özel nitelikli istemler konusunda görüş bildirme vazife ve yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Konseyi’nin vazifeleri ortasında bulunmayan bir hususta görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekmiştir. Açıklanan münasebetlerle görüş bildirilmesine yer olmadığına oybirliği karar verildi.”

LDP ise karşılığın tartışmaları bitirmediğine dikkat çekerek YSK’ya ikinci bir dilekçe gönderdi ve “Temennimiz, demokrasiye ve tarihe karşı taşıdığınız sorumlulukla yapacağınız meçhullüğü giderecek gerçek bir açıklama ile ülkemiz kamuoyunu tereddütte yer bırakmayacak halde bilgilendirmenizdir” diye talepte bulundu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.