Yazlık bölgelere talep arttı! Bölge bölge konut fiyatları değişiyor

Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla Fethiye bölgesinde villa tipi konutlara, yazlıklara ve apartlara olan ilgi artarken, üst gelir kümesi tarafından daha çok Muğla’da Bodrum, İzmir’de Çeşme, Alaçatı ve Urla tercih ediliyor. Konutların m2 ünite bedelleri ise 15-50 bin TL ortasında değişirken, “Tiny house” yapma arayışlarının artışı da dikkat çekiyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Filiz Akkaya kıyı bölgelerine ilginin arttığını vurgulayarak, “Oluşan talebin tesirine bağlı olarak da kıyı bölgelerinde gerek müstakil konut gerekse site usulü konut üretiminde artış yaşandığı görülüyor. Kuzey Ege’de Çanakkale-Balıkesir Edremit Körfezi’nden başlayarak, İzmir, Aydın ve Muğla Fethiye bölgesine kadar uzanan kıyı şeridinde yer alan tatil beldelerinde tabiat ile iç içe olma, kalabalıktan uzaklaşma, sakin bir hayat alanı, toplumsal imkanlara yakınlık üzere tercih sebeplerine bağlı olarak villa tipi konutlara, yazlıklara ve apartlara olan talepte de artış yaşanıyor. Üst gelir kümesi tarafından daha çok Muğla’da Bodrum, İzmir’de Çeşme/Alaçatı ve Urla tercih ediliyor. Bu bölgelere erişemeyen yahut daha sayfiye alanında kalmak isteyen kesim tarafından ise, Muğla’da Fethiye, yeniden İzmir’de Seferihisar, Foça, Dikili-Çandarlı ilçeleri ile Aydın’dan Kuşadası ve Didim ilçeleri ile Kuzey Ege’de Edremit bölgesi tercih edilen bölgeler ortasında. Akdeniz kıyı şeridinde, Alanya, Kemer-Lara-Belek aksı ile Side ve Alanya ilçeleri de tercih edilen bölgeler ortasında öne çıkıyor.” dedi.

ÇANAKKALE EDREMİT’TE 15-20 BİN TL ARASI 

Artık yalnızca bu vilayet ve ilçeler değil belde ve köy ölçeklerinde de arayışlar olduğunun altını çizen Akkaya; “Çanakkale, Ayvacık ve Edremit körfezine gerçek olan bölgede yer alan dubleks konutlarda, m2 ünite bedelleri 15.000 TL ile 20.000 TL ortasında değişiyor. Edremit bölgesinde yer alan dubleks konutlarda m2 ünite pahaları 20.000.-TL ile 30.000 TL civarında iken, 1+1 dairelerde m2 ünite kıymetlerinin 10.000 TL ile 15.000 TL aralığında değişiyor. Ayvalık Bölgesinde ise, dubleks ve villa tipi konutlarda m2 ünite pahaları 25.000 TL 40.000.TL olurken, daire tipi konutlarda ise 15.000 TL ile 30.000 TL/m2 civarında değişiyor.” dedi.

DİKİLİ’DE 35 BİN TL

İzmir bölgesinde ise Dikili’den başlayıp, Çeşme’ye kadar olan bölgede, talep yoğunluğu ve talep eden bölümün tercihleri ve konut niteliklerine bağlı olarak m2 ünite pahaları değişiyor. Yazlık konut talebinin fazla olduğu Dikili bölgesinde yer alan dubleks konutlarda m2 ünite kıymetleri 20.000 TL ile 35.000 TL ortasında değişirken, daire tipi konutlarda m2 ünite bedellerinin 15.000 TL ile 20.000 TL civarında değiştiği gözleniyor. İzmir’in tercih edilen bölgelerinden biri olan Foça’da ise dubleks konutların m2 ünite bedellerinin 25.000 TL- 55.000 TL ortasında gözleniyor.

BÖLGE BÖLGE FİYAT DEĞİŞİYOR 

Üst gelir kümesi tarafından tercih edilen Çeşme-Alaçatı bölgesinde ise dubleks konutların m2 kıymetlerinin konutun niteliği ve pozisyonuna bağlı olarak 50.000 TL ile 150.000 TL civarında olurken, yeni yapılaşmaların ağırlaştığı Reisdere bölgesinde ise m2 ünite pahaları 40.000 TL ile 80.000 TL ortasında. Urla –Mordoğan aksında ise arsa azlığı sebebiyle yeni konut üretimi maalesef çok az olup, Kekliktepe civarında ki havuzlu sitelerde ünite fiyatlar 80.000-120.000 TL 20-30 yıllık dubleks konutların ünite fiyatları ise 40.000 TL olarak tespit edebiliyoruz.

M2 ÜNİTE FİYATI 15 BİN TL’DEN BAŞLIYOR 

Pandemi periyodunda talep yoğunluğu ile öne çıkan Aydın Kuşadası’nda dubleks konutlarda m2 ünite kıymetlerinin pozisyon ve niteliğine bağlı olarak m2 ünite kıymetleri 35.000 TL ile 55.000 TL ortasında, Didim bölgesinde ise m2 ünite pahaları 15.000 TL ile 30.000 TL ortasında değişiyor.

BODRUM’DA LÜKS KONUT ÜRETİMİ AĞIRLAŞTI

Muğla bölgesinde ise üst gelir kümesi tarafından tercih edilen Bodrum’da lüks konut üretimi ağırlaşmış olup, m2 ünite bedelleri pozisyon ve niteliğe bağlı olarak 50.000 TL düzeyinden başlayıp 130.000 TL ve üzerine çıkıyor. Dalaman bölgesinde ise m2 ünite kıymetleri 10.000 TL ile 20.000 TL civarında iken, bilhassa villa tipi konutlara olan talebin azla olduğu Fethiye bölgesinde ise m2 ünite pahaları merkezde 20.000 TL ile 40.000 TL okurken, Ölüdeniz bölgesinde ise 40.000 TL ile 60.000 civarında değişiyor.

TİNY HOUSE YAPMA ARAYIŞLARI DA ÖNE ÇIKIYOR 

Artan bu fiyatlarla birlikte bir imarsız arsa alıp üstüne “tiny house” yapma arayışlarının da öne çıktığını görüyoruz. İmarsız emlakın fiyatları da bu sebeple pandemiden beri süratle katlandı. Artık birçok talep “ucuz ve minimalist” arayışlara dayanıyor, üreticilerin bunu gözden kaçırmamasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Kanun yapıcının da bu cins tiny house’lara imar yolu açmasının konut sorunun tahlilinde bir kesim etken olabileceğini söyleyebiliriz.” formunda konuştu.

Akkaya, kıyı bölgelerindeki konut arz-talepler ile ilgili de şu bilgileri verdi:

Üst gelir kümesi tarafından tercih edilen, Bodrum ve Çeşme’de talebe bağlı olarak lüks, toplumsal donatı alanları ile birlikte tasarlanan sitelere ve müstakil villa tipi konutların yoğunluğu daha yüksek. Bilhassa, Çeşme, Alaçatı-Reisdere bölgesinde konut üretiminde artış yaşandığı gözleniyor. Tekrar İzmir bölgesinde Foça ve Seferihisar bölgelerinde de talebe bağlı olarak bahçeli dubleks konutların yanı sıra daire tipi yapılaşmaların da ağırlaştığı gözleniyor.

DUBLEKS KONUT ARZI VAR 

Aydın Kuşadası ve Didim bölgelerinde de oluşan talebe bağlı olarak site stilinde ve müstakil üslupta dubleks konut arzı bulunmaktadır. Pandemi sürecinde en çok göç alan bölgelerden biri olan Muğla Fethiye bölgesinde villa ve daire tipi konut arzı yüksektir. Edremit körfezi bölgesinde ise bahçeli dubleks konut ve villa stili yapılaşmanın yanı sıra, son periyotta turizm bölgelerinde günlük yahut haftalık kiralamalara oluşan talebin tesiri ile 1+1 konut arzında da artış yaşandığı gözleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.