Yaşasın tiyatro!

27 Mart Dünya Tiyatro Günü, Türkiye’de coşkuyla kutlanıyor. Bugün perde açacak oyunları tiyatroseverler için derledik. Dünya Tiyatro Gününüz kutlu olsun.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, bugüne özel dokuz oyununu ücretsiz olarak sahneleyecek. Saat 20.30’da Fatih İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde “Ağaçlar Ayakta Ölür”, Bakırköy İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde “Tatavlada Son Dans”, Kartal İBB Bülent Ecevit Kültür Merkezi “İmparator”, Bahçelievler İBB Yenibosna Dr.Enver Ören Kültür Merkezi’nde “On Kişiydiler”, Başakşehir İBB Başakşehir Kültür Merkezi’nde “Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi”, Tuzla İBB İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde “Her Şey Bedava”, Sancaktepe İBB Sancaktepe Eyüpsultan Kültür Merkezi’nde “Kelepçe Kullanma Kılavuzu”, Şişli Habitat Yaşam Merkezi’nde “Güldüren Cazibe”, Sultanbeyli İBB Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde “Seçim Dansı” ve Ümraniye İBB Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Kültür Merkezi’nde “İyi Kötü Çirkin” adlı oyunlar perde açacak.

“Ağaçlar Ayakta Ölür” bu akşam ücretsiz sahnelenecek. 

Ayrıca İBB, 27 Mart kapsamında, deprem bölgesindeki tiyatroların tekrar sahnelerde olabilmesi adına depremzede sanatçılarla dayanışma göstererek onların oyunlarını konuk ediyor. Bu akşam Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun “Duvar” adlı oyunu İBB Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde, Hatay Nar Sahne’nin “Bağ” adlı oyunu Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak. Diğer iki oyundan Adana Reverans Sanat’ın “Üç Kadın ve Bir Kavanoz Kül” adlı oyunu 29 Mart Çarşamba akşamı Cem Karaca Kültür Merkezi’nde, Adana Ekol Casting’in “Eyvah Babam Kapıda” adlı oyunu ise 30 Mart Perşembe akşamı Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde sahnede olacak.

“Fairfly”, Alan Kadıköy’de seyirciyle buluşacak. 

Gelir depremzedelere

Engin Hepileri’nin yönettiği, Kenan Doğulu’nun müziklerini bestelediği “Kim Bu Ben”, bu akşam Fişekhane’de seyirci karşısına çıkacak. Oyunun bu sezon elde edeceği gelirin tamamını depremzedelere bağışlanak. GalataPerform da 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Alan Kadıköy’de “Fairfly”ı sahneleyerek elde edilen gelirin bir bölümünü İhtiyaç Haritası’nın “Bir Kira Bir Yuva Projesi”ne bağışlayacak.

Her yer sahne

Nilüfer Kent Tiyatrosu da Dünya Tiyatro Günü’nü coşkuyla kutluyor. NKT, yeni sezon oyunlarından ‘Bir Kumarbazın Ölüm Kılavuzu”nu bu akşam Nâzım Hikmet Kültürevi’nde ücretsiz olarak sahneleyecek.  Ayrıca bugüne özel “Tiyatro Konuşmaları” düzenleyecek. Bu kapsamında ilk oturumda Doç Dr. Süreyya Karacabey ve sanat tarihçisi, akademisyen Osman Erden Nâzım Hikmet Kültürevi’nde “Felaket Sonrası Sanat”a dair, ikinci oturumda Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji, Genel Sosyoloji Ve Metodoloji Öğr. Gör. Nazlı Ökten Gülsoy ve Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban “Dünyanın Trajedisi”ne dair tiyatroseverlerle birer söyleşi gerçekleştirecek. Son oturum ise yarın akşam Oyun Yazma Programı 2022’nin yürütücüsü Doç Dr. Süreyya Karacabey ve yazarları Aslı Ekici, Semiha Sara ve Ezgi Uzundemir’i buluşturacak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu akşam perde açıyor. 21 yetişkin oyunu, dört köy tiyatrosu performansı, altı çocuk oyunu ve iki uluslararası performansı sanatseverlerle buluşturacak olan festivalin açılışı İtalyan ekip Officina Per La Scena, “Alice” ile Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde yapacak. Bursa’nın Mudanya Belediyesi, 24 Mart’ta başlattığı Tiyatro Günleri’ni bu akşam Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde sahnelenecek “Ben Türkan Saylan”la noktalayacak. Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu da ilk kez perdelerini açtığı 27 Mart 2018 Dünya Tiyatro Günü’nün beşinci yıl dönümünde ‘Sihirli Gemi’ adlı çocuk oyununun prömiyerini gerçekleştirecek. Çankırılı tiyatroseverler bugün 14.00’de Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde Altkat Sanat Tiyatrosu’nun “Boşluk”, saat 20.30’da Reverans Sanat’ın ‘’Üç Kadın ve Bir Kavanoz Kül” oyunlarıyla Dünya Tiyatro Günü’nü selamlayacak. Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu ise “Nasreddin Hoca ve Çocuklar”ı Aydın Kültür Merkezi Alt Salon’da miniklerle 11.00 ve 14.00 seanslarında bir araya getirecek.

“Kim Bu Ben”, Fişekhane’de perde açacak. 

Tiyatro Kooperatifi’nden çağrı

Tiyatro Kooperatifi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü mesajında pandemi, deprem, sel gibi toplumsal olarak yaşadığımız acıların dinmesini dilerken, her türlü krizde özel tiyatroları savunmasız bırakan sorunlar için kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesini talep ediyor. Özel tiyatroların sürdürülebilirlik sorununu konuştuğumuz son 27 Mart olmasını bekleyen Tiyatro Kooperatifi’nin temel talepleri şöyle:

*Tiyatrolar ticarethane, tiyatro sanatını icra edenler de tacir değildir. Mevcut mevzuatta özel tiyatroların faaliyetlerine özgü bir tanım yapılması gerekmektedir.

*Özel tiyatroların üstündeki ağır vergi yükü kaldırılmalıdır.

*Özel sektörün tiyatro alanını desteklemesi teşvik edilmelidir.

*Özel tiyatroların bağış alabilmesinin önünün açılmalıdır.

*Özel tiyatrolara yapılan çok sınırlı destek genişletilmelidir.

*Özel tiyatrolara SGK teşviki verilmelidir.

*Belediyecilik mevzuatında kültür sanat alanıyla ilgili gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir