Vampir kelebek nedir? Vampir kelebek beşere ziyan verir mi? Vampir kelebek ile nasıl çaba edilir?

Çoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde görülen vampir kelebekler, Beykoz’da da görülmeye başlamasıyla panik yarattı. Türkiye’ye Gürcistan’dan giriş yapan ve bilhassa son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde sıkça bulunan vampir kelebekler, İstanbul’da artmaya başladı. Görünüşüyle kelebeği andıran lakin istilacı bir böcek tipi olan kelebekler, Beykoz’u sardı. İşte, vampir kelebekler hakkında bilinmesi gerekenler…

VAMPİR KELEBEK NEDİR?

Ricania simulans yahut halk ortasından bilinen ismiyle vampir kelebek ya da yalancı kelebek, 1851 yılından keşfedilmiş bir çekirge cinsidir. Vampir kelebekler, 2006 yılında ise birinci sefer Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde görüldü. Türkiye’de birinci görüldüğü yer olan Artvin’in Kemalpaşa ilçesinden Trabzon’un Araklı ilçesine ve ortadaki bölgeye dokuz senede yayıldı.

Türkiye’de en ağır bulunduğu ilçeler sırasıyla Kemalpaşa, İyidere, Derepazarı, Sürmene ve Rize’nin merkez ilçesidir. İstanbul’da birinci defa 2010 yılında Sarıyer ilçesinde görülmüştür.

VAMPİR KELEBEK BEŞERE ZİYAN VERİR Mİ?

Vücudu ekseriyetle açık gri renkte olan ve rahatsız edildiklerinde süratle zıplayabilen böceğin, bilhassa suyunu emdikleri zerzevat ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden olduğu biliniyor. Vampir kelebeklerin insanlara rastgele bir ziyanı yok. Bitki dışında rastgele bir şeyle beslenmezler. Bu böcek ne vampir özelliğinde ne de kelebek özelliğinde bir hayvandır.

VAMPİR KELEBEK İLE NASIL ÇABA EDİLİR?

200’den fazla bitkide ziyan veren bu tıp ile ilgili profesyonel ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıyeten vampir kelebeklere karşı Türkiye’de kimi bölgelerde elektrik direklerinde 150 vatlık sarı ışıklı sokak lambasıyla kombine edilmiş sarı yapışkan bantlardan oluşan tuzaklar kullanılmıştır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.