Tunç Soyer’in Atatürk göndermeli kelamları gündeme oturdu

Tunç Soyer, yaptığı konuşmada, Atatürk’ün kelamlarına gönderme yaparak, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, bayanları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. Tekrar o sabah, tam da bu bulunduğumuz yerden, Kordon uzunluğundan göğü yırtan bir ses yükseldi. O ses, yalnızca bir kurşunun sesi değil, İzmir’den tüm Anadolu’ya yayılacak bir direnişin müjdecisiydi” dedi.

Bu kelamlar üzerine Cumhur İttifakı’ndan devrin Osmanlı idaresini savunan açıklamalar geldi. MHP önderi Devlet Bahçeli, “Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek söz edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100. yıldönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkânsız devşirme hastalığıdır” kelamlarıyla Soyer’i maksat aldı.

AKP sözcüsü Ömer Çelik ise “Ülkemize yapılmış düşmanlıklara karşı konuşması gerekenlerin Osmanlı Devleti’ni gaye alması şuursuzluktur. Kim Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni hengame ettirmeye çalışıyorsa, milletin egemenlik hakları ile sorunu vardır” paylaşımını yaptı. 

‘DÜŞMANLIKTIR’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Birileri rahatsız olmuş. Lakin biz rahatsızlığın asıl sebebini biliyoruz. Rahatsızlık kelamın asıl sahibi olan Mustafa Kemal Atatürk’e düşmanlıktan kaynaklanıyor. Tunç Soyer’in kelamları Nutuk’un finali olan Gençliğe Hitabe’den alıntıdır. Bunu bilmemek de gaflet ve dalalettir. Bunu bilip eleştirmek ise Cumhuriyetin kurucu bedellerine düşmanlıktır” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Tarihi, ‘Keşke yunan galip gelseydi’ diyen fesli Kadir’den öğrenenler algı ile belediye liderimiz Tunç Soyer’e saldırıyor. Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’de bahsettiği üzere; ‘İktidara sahip olanlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler.’ O gün de vardı, bugün de varsınız” oldu. 

‘GEMİLERLE KAÇANLARDAN DEĞİLİZ’

Tepkiler üzerine toplumsal medya hesabından dün akşamki kutlama fotoğraflarını paylaşan Soyer, “Sevgili İzmir. Dün akşam çok güzeldin! Hepimizin tek yürek olduğu bu süper buluşmaya hiç kimse gölge düşüremez. Biz işgalcilerin gemileriyle kaçan saray erkanının değil, bağımsızlığımız için göğsünü siper eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu uğurda canını feda eden atalarımızın müsaadeden yürümeye devam edeceğiz” dedi. 

İSTİKLAL SERGİSİ BİR YILDA 100 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.