Süleyman Soylu, CHP’nin bâtın büyükelçi görüşmelerini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir Avrupa ülkesinin büyükelçisi ile dedikodu yaptığını söyledi.

Aydın’ın Koçarlı ilçesindeki Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde “Demokrasiye Geçişin 72. yılında Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi Forumu”na katılan Soylu, Kılıçdaroğlu’na bir büyükelçiyle yapılan görüşme konusunda soru sorduğunu, lakin cevap bulamadığını lisana getirdi.

“Ben bir şey söyledim; ‘siz bir büyükelçiyi, birisine gönderdiniz’ dedim. ‘Ben göndermedim’ desin Sayın Kılıçdaroğlu” diyen Soylu, yeni bir sav daha ortaya attı.

“Çağatay Kılıç dedikodusu yaptınız”

AA’da yer alan habere nazaran İçişleri Bakanı Soylu, şöyle konuştu:

“Bir iddiayı daha ortaya koyuyorum. Ben tek tek konuştuğunuz cümleleri söyleyeceğim. Utanmadan 2023 yılında kaç tane milletvekili çıkacağını bir Avrupa ülkesinin büyükelçisiyle konuştunuz. Ufak bir dedikodu daha vereyim, Çağatay Kılıç dedikodusu yaptınız. ‘Tayyip Erdoğan, bunu niçin bu ülkeye gönderdi’ diye dedikodusunu yaptınız.

“Ali Babacan’ı, Ahmet Davutoğlu’nu nereye oturttuğunuzu konuştunuz”

Birinci cumhurbaşkanı seçilenin 2 yahut 3 yıl gideceğini, akabinde yeni cumhurbaşkanı seçmek zorunda olunduğunu konuştunuz. Daha söyleyeyim, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın sonuçlarının Türkiye’nin seçimini nasıl etkileyeceğini değerlendirdiniz. Daha ötesini söyleyeyim, kelamda Millet İttifakı içindeki bütün detayları, Ali Babacan’ı, Ahmet Davutoğlu’nu nereye oturttuğunuzu, HDP’den nasıl oy devşirileceğini…

“Allah’tan bu ülkede CHP içerisinde de içi cızlayan beşerler var”

Hiçbir hassasiyetiniz yok. Allah’tan bu ülkede CHP içerisinde de bu vatana ihanet edenlere karşı içi cızlayan ve bunları nerede konuşulmuşsa oradan nakleden beşerler var da bunlar bir vesileyle ihaneti vataniye olabilecek bir tabloyu ortaya koyabiliyorlar. Sizin ne demokrasiye ne vatana ne ortaya koyduğunuz masaya hürmetiniz olmadığını, biraz daha konuşurlarsa daha ötesini söyleyerek ortaya koyacağım.”


“Bu Atatürk’ün CHP’si değil”

CHP için arkadaşlarının periyot dönem, “Bu Atatürk’ün CHP’si değil” dediğini aktaran Soylu, şunları kaydetti:

“Fakat orada keserler. Pekala bu kimin CHP’si? Bu İsmet İnönü’nün CHP’sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü’nün CHP’sidir. Cumhuriyet Halk Partisinin rengini, kanını, suyunu, hududunu, hissini veren de İsmet İnönü’nün CHP’sidir. Bugün kurulduğu tarihle bugün ortasında hiçbir benzerlik kelam konusu değildir.”

“Elçilerle iş birliği yapanlarla darbe gerçekleştirenler ortasında fark yok”

“İsmet İnönü’yü âlâ anlamadan”, Türkiye’nin demokrasiyle buluşamayacağını söyleyen Soylu, “Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin ortaya koymuş olduğu, daha doğrusu bir muhalefet usulünün ortaya koymuş olduğu bütün süreçlerin ruhunu, cümlelerini, ruhsal harekat usulünü ve tablosunu resmetmiştir ve hala o çizgiden devam edilmektedir.” diye konuştu.

Türk demokrasi tarihinde iki farklı ırmak bulunduğunu, birinin “millet”, oburunun “vesayet” denilen millet aksiliği olduğunu tabir eden Soylu, “Bugün elçilerle iş birliği yapanlar, bugün Amerika talimatıyla darbe gerçekleştirenlerdir. Ortalarında hiçbir fark yoktur.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.