Şinzo Abe kimdir?

Japonya’nın eski başbakanı Şinzo Abe, Nara kentinde lokal saatle 11:30’da silahlı akına uğradı. Sırtından iki sefer vurulan Abe, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere karşın kurtarılamadı. Abe’nin vurulmasıyla ilgili bir kuşkulu hücumun akabinde gözaltına alındı.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA DOĞAN BİRİNCİ BAŞBAKAN

67 yaşındaki Abe, 1954 yılında Japonya’nın Nagata kentinde dünyaya geldi. Seikei Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Sonrasında ABD’ye taşınan Abe, Güney California Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. Abe Nisan 1979’da Kobe Steel’da çalışmaya başladı.

1982’de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalışan Abe, 26 Eylül 2006’da Japonya’nın Başbakanı olarak seçildi. Abe Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasında vazifeye gelen en genç başbakanı ve savaştan sonra doğmuş birinci başbakandır.

12 Eylül 2007 tarihinde sıhhat meseleleri nedeniyle istifa eden Abe, 2012 yılında 478 oyun 328’ini alarak ikinci sefer Japonya Başbakanı oldu. 2020’ye kadar vazifesini sürdüren Abe, 28 Ağustos 2020’de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının tekrar tekrarlamasını münasebet göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisi’nin Genel Başkanlığı’ndan istifa etmişti.

MARMARAY AÇILIŞINA GELMİŞTİ

Abe, başbakanlığı devrinde Marmaray açılışı, Japon Bahçesi açılışı, G-20 üzere etkinlikler için tekraren Türkiye’ye gelmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.