Seçimler Fransa basınında: ‘100 yıllık ülke tarihinde bir ilk’

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dünya basınında da yakından takip edildi. Fransa’nın Le Monde gazetesi, konuyla ilgili haberinde, “Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi, daha önce görülmemiş bir şekilde ikinci tura gidebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarının yüzde 50’yi geçmediğini aktaran gazete, “100 yıllık ülke tarihindeki ilk ikinci tur seçimler 28 Mayıs’ta yapılacak” bilgisini paylaştı.

‘İKİNCİ TURUN KAÇINILMAZ GÖRÜNDÜĞÜNÜ KABUL ETTİ’

Seçim akşamı boyunca paylaşılan verilerin Erdoğan’ı az bir farkla önde gösterdiğini hatırlatan Le Monde gazetesi, Erdoğan’ın ilk turda seçimi kazanamadığını, yaptığı konuşmada ise Cumhur İttifakı’nın mecliste net bir çoğunluk elde ettiğini söylediğini yazdı.

Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy sayımına ilk başta itiraz ederek önde olduklarını söylediğini belirten Le Monde, Kılıçdaroğlu’nun da daha sonra yaptığı açıklamada, ‘ikinci turun kaçınılmaz göründüğünü kabul ettiğini’ söyledi.

‘İKİNCİ TUR SEÇİMLER ERDOĞAN’A ZAMAN KAZANDIRABİLİR’

Le Monde gazetesi, Erdoğan’ın 21 yıllık iktidarı hakkında da kısaca bilgi vererek, “İlk on yıldaki ekonomik canlanma ve Avrupa ile yakınlaşan ilişkileri, toplumsal ve siyasi karışıklıkla dolu ikinci on yıl izledi” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhur İttifakı ve Erdoğan karşısında ‘seçmenlere net bir alternatif sunduğunu’ kaydeden gazete, “İki hafta sonra yapılacak ikinci tur seçimler, Erdoğan’a yeniden toparlanmak ve tartışmayı yeniden çerçevelendirmek için zaman verebilir. Ama yine de iktidarında yaşanan Türkiye’nin en vahim ekonomik krizi ve hükümetin 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlere müdahalesi ile ilgili hoşnutsuzluk Erdoğan’ın peşini bırakmayacak” gözlemini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir