Savcılık: Gazeteci Güngör Arslan susturulmak için öldürüldü

İzmit’te lokal bir internet haber sitesinin sahibi olan gazeteci Güngör Arslan, 19 Şubat günü ofisinde uğradığı silahlı atakta hayatını kaybetti.

Arslan’ı öldüren Ramazan Özkan, olaydan birkaç saat sonra yakalanarak tutuklandı. Yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Burhan Polat, Can Yılmaz, Emrah Yıldırım, Ersin Kurt, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik, Özgür Taşkıran, Kadir Yıldırım ve Ramiz Saatçi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanırken, A.Y., E.T., E.Y. ve Y.B.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın akabinde hazırlanan iddianame, bugün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“YÖNLENDİREN KİŞİ BURHAN POLAT”

Ramazan Özkan tabirinde Güngör Arslan’ı öldürmesi konusunda kendisini yönlendiren kişinin Burhan Polat olduğunu ve olaydan 10 gün evvel bir rezidansta buluşarak çeşitli vaatlerde bulunduğunu anlattı. Olay anını anlatan Ramazan Özkan, ofise gittiğini Güngör Arslan ile bir mühlet konuştuktan sonra bacaklarına yanlışsız ateş ettiğini, kaçarken Arslan’ın peşinden geldiğini, elinde tabanca olduğunu düşünerek rastgele ateş ettiğini belirtti.

Burhan Polat ise tabirinde, Ramazan Özkan’ı simaen tanıdığını, kendisiyle Güngör Arslan hakkında hiç konuşmadıklarını söyledi.

“GÜNGÖR’Ü KORKUTMAK LAZIM”

İfadesinde, Hasan Emre Çelik’e “Güngör’ü korkutmak lazım, T.U.’dan uzak durması lazım. Bu da ne biçimde olursa olsun” biçiminde kelamlar söylediğini, Hasan Emre Çelik’in ise “Tamam” dediğini belirten Burhan Polat, bu konuşmadan 3-5 gün sonra Güngör Arslan’ın vurulma olayının meydana geldiğini kaydetti. Çelik, “Güngör Arslan’ı öldürün” biçiminde bir beyanda bulunmadığını söyledi.

Güngör Arslan’ı öldürmeye azmettirmekle suçlanan avukat Ersin Kurt ise tabirinde, Burhan Polat’a, Güngör Arslan’ın vurulması ile alakalı talimat vermediğini ve rastgele bir kimseyle Güngör Arslan cinayetiyle ilgili olarak yazışma yapmadığını söyledi.

“GÜNGÖR ARSLAN’IN T.U.’YU RAHATSIZ VE TACİZ ETMESİ ÜZERE BİR DURUM YOK”

Cumhuriyet savcısı kanaatini açıkladığı kısımda, Güngör Arslan’ın T.U.’yu rahatsız ve taciz etmesi üzere bir durumun kelam konusu olmadığını, şüpheliler Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik ve Burhan Polat’ın, Ersin Kurt’u korumak emeliyle, Ersin Kurt’un talimatıyla kurgulanan kurgu uyarınca tabir verdiklerini belirtti.

“GÜNGÖR ARSLAN’IN ÖLDÜRÜLMESİ VE BU YOLLA SUSTURULMASI”

Güngör Arslan’ın kuşkulu Ersin Kurt aleyhine birden fazla haber yaptığını tabir eden Cumhuriyet savcısı ayrıyeten, ‘Ersin Kurt’un hakkındaki bu haberlerden duyduğu öfke ve infial ile daha sonra yazılacak olan haberlere mani olmak hedefiyle kendi otoritesi altında işlerini yapan, hatta gündelik işlerinde teklifsizce kuşkulu Ersin Kurt’a ilişkin aracı kullanan, avukat-müvekkil bağlantısını aşan, kuşkulu Ersin Kurt’a ‘Reis’ diyerek hitap eden kuşkulu Burhan Polat’a maktul Güngör Arslan’ın öldürülmesi ve bu yolla susturulması istikametinde talimat verdiği’ kanaatinin oluştuğunu kaydetti.

“KURGU İFADELER”

3 KİŞİ İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS

Cumhuriyet savcısı, şüphelilerden Ramazan Özkan hakkında ‘Tasarlayarak taammüden öldürme ve ruhsatsız silah bulundurma’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus, tutuklu şüpheliler Ersin Kurt ve Burhan Polat hakkında Tasarlayarak taammüden öldürmeye ve ruhsatsız silah bulundurmaya azmettirme cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus, tutuklu şüpheliler Hasan Emre Çelik, Ferhat Yıldırım, Ramiz Saatçi ve Emrah Yıldırım hakkında Tasarlayarak taammüden öldürme hatasına yardım ve ruhsatsız silah bulundurma cürümlerinden 15 yıldan 20 yıla kadar, tutuklu şüpheliler Can Yılmaz, Kadir Yıldırım ve Özgür Taşkıran hakkında Hatalıyı kayırma hatasından 6 aydan 5 yıla kadar mahpus, tutuksuz şüpheliler A.Y., E.T., E.Y. ve Y.B. hakkında Kabahat kanıtlarını gizleme cürmünden 1 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanmalarını talep etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.