RTÜK’ten iki internet sitesine erişim manisi getirilmesine ait açıklama

RTÜK’ten mahkeme kararıyla Deutsche Welle (DW) ve Amerika’nın Sesi (VOA) internet sitelerine erişim mahzuru getirilmesine ait açıklama yapıldı.

Üst Konsey uzmanlarının www.dw.com, www.amerikaninsesi.com internet sitelerini incelediği belirtilen açıklamada, “Uzman görüşüne nazaran ‘tüm medya içeriği’ sekmesi altında ise ‘ses dosyaları’ ve ‘video’ sekmelerinin yer aldığı ve bu içeriklerin ‘programlar’ sekmesi ile program bazında kategorize edilmesi ve katalog şeklinde sunuluyor olmasından ötürü isteğe bağlı yayın hizmeti faaliyeti yürütüldüğü ve internet İBYH lisansı alınması gerektiği kanaatine varılmıştır.

Üst Şura da görüşü yerinde bularak, anılan internet sitelerine lisans başvurusu yapmaları için yasa gereği 72 saat müddet vermiştir. Yasal mühlet sonunda RTÜK’e rastgele bir müracaatın yapılmadığının görülmesi üzerine yayın lisansı olmadan yayın hizmetine devam edilen internet siteleri için yargı süreci başlatılarak erişim pürüzü talep edilmek zorunda kalınmıştır” sözlerine yer verildi. 

Söz konusu sitelerin yasalar gereği Türkiye’de şirketlerini kurup lisans alma süreçlerini başlatmaları durumunda Üst Kurul’un erişim engelleme sürecinin sona erdirilmesi için yargı mercilerinden talepte bulunacağı belirtilen açıklamada, “RTÜK çoğulculuktan, özgür basından, medya kuruluşlarının serbestçe habercilik yapabilmesinden yanadır. Lakin her demokratik ülke üzere Türkiye de hukuk devletidir. Bölüme rehber olan RTÜK, haberlerin belirli teminat altında meşru olarak yayılmasından yanadır.

Legal tabanlarda halkın haber alma özgürlüğünün teminatı olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası doğrultusunda 6112 sayılı Kanun ile çalışan Üst Şura, misyonunu eksiksiz yerine getirmektedir. Tabir ve basın hürriyetine ait hiç kimsenin tereddüt etmesine, gereksiz tasaya kapılmasına ve yasal desteklerle işini yapan Üst Şuramızı töhmet altında bırakacak açıklamalar yapmasına gerek yoktur” denildi. 

DW’DEN CEVAP GELDİ

RTÜK tarafından erişim manisi gelen Deutsche Welle (DW), konuya ait olarak internet sitesinde açıklama yaptı. 

DW, açıklamada, “32 lisanda yayın yapan Almanya’nın milletlerarası medya kuruluşu Deutsche Welle’nin (DW) bütün sayfalarına erişim Türkiye’de Perşembe akşamı geç saatlerde engellendi.

DW’nin haber sayfalarının yanı sıra Amerika’nın Sesi’nin (VOA) internet sitesine de erişim sağlanamıyor. Medya kontrolünden sorumlu Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK), DW ve öteki milletlerarası program sağlayıcıların Şubat 2022’de Türkiye’de lisans almasını talep etmişti. Lisans almak Türk hükümetinin editoryal içeriği sansürlemesini mümkün hale getireceği için DW bu karara uymadı” tabirlerinde bulundu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.