Prof. Dr. Aydın: Olay artışı yüzde 50, sarılıp, öpüşmeden bayramlaşın

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüs pandemisi sürecinde Türkiye’de 15 milyondan fazla kişinin virüse yakalandığını belirterek, önlemlerinin 1 Mayıs’ta sona erdiğini, 2,5 ay içinde hadiselerin tekrar yükselmeye başladığını söyledi.

Vaka artışı yaşanacağı öngörüsünde bulunduklarını kaydeden Aydın, “Temmuz’un birinci haftasını icra ediyoruz ve daha 2,5 ay olmadan olayların artmaya başladığı periyoda geldik. Pandemiyle uğraşanlar, bu hastalığı bilenler bu türlü bir durumun yaşanacağını öngörmüş, mayıs ve haziranın önlemlerle geçmesinin daha yanlışsız olacağını söylemiştik. Temmuz ve ağustos aylarında turizm dönemini ve çocukların tatil devrini uygun geçirelim istiyorduk. Tedbirler birden kalkınca bütün dünyada olduğu üzere bizde de olaylar artmaya başladı” diye konuştu.

‘YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE OLUMLULUK VAR’

Ülke genelinde olduğu üzere Trabzon ve Doğu Karadeniz’de de olayların süratle yükseldiğini aktaran Prof. Dr. Aydın, “Ülkemizde 10 bin civarında olumlu olayımız var. Haftalık 60 bin civarı veriliyor lakin her gün sayı artıyor. Trabzon’da şu an 1 test merkezi var lakin bütün hastanelerde semptomları olan ve şüphelenilen insanlara test yapılıyor. Trabzon’da testlerin yüzde 50’sinin üzerinde müspetlik var. Hadise artışı yüzde 10 ve 20 civarında ilerlerken artık yüzde 50’yi gördü. Bütün ülkede olduğu üzere birebir durum Doğu Karadeniz’de de var ancak hiçbir tedbir yok. Hem toplu taşıma araçlarında hem uçakta hem kapalı alanlarda maske uygulaması yok” sözlerini kullandı.

‘SARILIP, ÖPÜŞMEDEN BAYRAMLAŞIN’

Bayramlaşmalarda insanların temastan kaçınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:

“İnsanların toplumsal arayı uygulamadığı bir periyot yaşıyoruz. Bayram da bunlardan bir tanesi. Evvelki bayramlar vaktinde virüsün çok şiddetli hastalık oluşturduğunu bildiğimiz için bayramlarda bir ortaya gelinmemesi gerektiğini söylüyorduk. Artık de mümkün mertebe bir ortaya gelmemek gerekiyor. Gelirsek de sarılıp öpüşmeden maskeleri takıp selamlaşmanın, bayramımızı kutlamalıyız. Hem turizm, hem bayram, hem tatil hareketliliği var. Herkes ortalıkta geziyor ve virüs epeyce ağır halde toplum içinde dolaşmakta. Vefat sayısı düşük görünse de bu sayıya kimse girmek istemiyor. Ben istemiyorum, kimse de istemez ancak ortalama 25 kişi kesinlikle ölecek. Ölmemek için bu virüsten uzak duracak, korunacaksınız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.