Polonya: “Ukrayna için ekonomik merkez olacağız”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, “Polonya, Ukrayna için ekonomik merkez olacak. Bugünden itibaren çalışmalara başlayacağız” dedi.

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki kıymetli açıklamalarda bulundu. Başbakan Morawiecki yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Polonya’ya, Ukrayna’dan yurtdışına tarım eserlerinin taşınmasına yardımcı olup olmayacağını sorduğunu belirterek, “Polonya’ya bu soru soruldu, bizde koşullarımızın ne olduğunu söyledik. Ukrayna’dan Orta Doğu, Afrika ve başka ülkelere tahıl eserlerini ihraç etmemizi sağlayacak kapasiteyi artırmak ve altyapıyı geliştirmek için AB’den fon alıyoruz” tabirlerini kullandı. Başbakan Morawiecki ayrıyeten açıklamasında, “Polonya, Ukrayna için ekonomik merkez olacak. Bugünden itibaren çalışmalara başlayacağız” dedi.

‘EN KIYMETLİ VAZİFE UKRAYNA’DA BARIŞI SAĞLAMAK’

Başbakan Morawiecki, Polonya ve Ukrayna ortasında hem Ukrayna’ya yardım edecek hem de Polonya’ya ekonomik bir ivme kazandıracak çeşitli muahedeler hazırlandığını duyurdu. Morawiecki muahedeler hakkında, “Bunlar, Ukrayna tahılının ihracatına ait anlaşmalardır” açıklamasında bulundu.

Polonya’nın ayrıyeten askeri alanda Ukrayna ile faal işbirliği geliştirdiğini söyleyen Morawiecki, şu anda en kıymetli misyonun Ukrayna’da barışı yine sağlamak olduğunu vurgulayarak, “Ukrayna’da barışı, güvenliği ve olağan ekonomik hayatı mümkün olan en kısa müddette tekrar tesis etmeye odaklandık” dedi.

Öte yandan, Başbakan Morawiecki Polonya Altyapı Bakanlığı’nın Ukrayna’daki karayolu ve demiryolu projelerinde misyon alacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.