Piyasalar OPEC toplantısına odaklandı: Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (28 Haziran 2022)

Dün 116,08 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 110,98 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 10.00 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,7 artışla 112,86 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 111,37 dolardan alıcı buldu.

Değerlendirilen yaptırım kararları ortasında Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması bulunuyor. Başkanlar, Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımlara karşı ülkenin hala önemli petrol gelirine sahip olmasının önüne geçmek istiyor. Savaşın başladığı tarihten itibaren Rusya’nın petrol üretimi yüzde 8 düşmesine karşın petrol fiyatlarının artışıyla hükümetin hala sabit bir petrol gelirine sahip olduğu varsayım ediliyor.

G7 başkanları tarafından masaya yatırılan planın ayrıntıları hala devam eden tepe çerçevesinde ele alınırken, başkanlar birebir vakitte piyasaların kâfi tedarike sahip olmasını garantileyerek petrol fiyatlarının yükselişinin kısıtlanmasını istiyor.

Uzmanlar, bilhassa Çin ve Hindistan, Rus petrolünün en büyük alıcıları haline gelmişken Rus petrolünün alım ve satımında tavan fiyat uygulanmasının hayata geçirilmesinin epey güç olacağını savunuyor. Öte yandan tavan fiyat uygulamasının, Rus petrolünün taşınmasında yer alan Batılı bankacılık, sigortacılık ve nakliyat şirketlerine baskı uygulanarak hayata geçirilebileceği düşünülüyor.

Ayrıca, kelam konusu yaptırım kararının alınması karşısında Rusya’yı G7 ekonomilerine karşı petrol ve rafineri eserleri ihracatını durdurmaktan alıkoyan rastgele bir sınırlamanın olmayacağı belirtiliyor.

Piyasalar OPEC+ toplantısına odaklandı

Öte yandan, piyasalar Suudi Arabistan’ın başı çektiği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin perşembe günü gerçekleştireceği toplantıya odaklandı. OPEC+ kümesinin ağustosta da hızlandırılmış üretim artışı kararına bağlı kalması bekleniyor. Kümenin bu karara bağlı kalması global arz daralması kaygılarına neden olarak fiyatların üst istikametli hareketini destekliyor.

Öte yandan OPEC üyesi Libya, Sirte Körfezi’nden yapılan ihracatın, üretimi olumsuz etkileyen şovlar nedeniyle 72 saat içinde durdurulabileceğini duyurdu. Ekvator’un da hükümet aykırısı protestolar nedeniyle 48 saat içinde petrol üretimini büsbütün durdurabileceğini açıklaması arz tarafında yaşanan kaygıları artırıyor.

Brent petrolde teknik olarak 113,18 ile 113,49 dolar aralığının direnç, 112,32 ile 111,77 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.