Numan Kurtulmuş’tan Türkçe ezanı savunan Özdemir İnce’ye reaksiyon

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Cihannüma Derneği 4’üncü Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Cumhuriyet gazetesi müellifi Özdemir İnce, katıldığı bir televizyon programında ezanın Türkçe okunmasında bir mahsur olmadığını savunmuştu.

Cumhuriyet gazetesi müellifi Özdemir İnce’nin ezanın Arapça’ya çevrilmesinin kusur olduğu ve Türkçe okutulması gerektiği kelamlarını kıymetlendiren Kurtulmuş, İki gün önce ismini anarak ağzımı kirletmeyeceğim bir herif kalkıyor televizyon kanalarında diyor ki, ‘Türkiye demokrasiye çok erken geçti. 1950’de değil, 1975’te geçecekti. Biz bu milletin üstünden şöyle bir silindir üzere geçecek, bunların bedellerini ve inançlarını yok edecektik.

“Bu dönemler geride kaldı”

Hızını alamıyor beyefendi gerisinden diyor ki, ‘Nedir bu türlü Allahuekber diye ezanı getirdiler’ diyor. Lisanının altındaki baklayı söylemiyor. Ancak Menderes’in kabahati buydu diyor. Allahuekber seslerini tekrar koymak. Tekrar ezanı okutmaktı diyor. ‘Şimdi ne olurdu’ diyor. ‘Tanrı uludur, İlah uludur. Yaradandan öbür yoktur tapacak’ desek. ‘Çünkü o Arapların lisanıdır, biz ise Türk’üz’ diyor. ‘Arap emperyalizminin tesirinde kalamazdık’ diyor. Buna yanıt bile vermeye gerek yok da, şunu hatırlatmak istiyorum. Bu fosiller, bu gericiler, bu yobazlar, bu millet düşmanları, bu Türkiye düşmanları, bu insanlık düşmanları bilsinler ki kılıçlarının iki tarafının kestiği bölümler çok geride kalmıştır, bir daha da geri gelmeyecektir.ifadelerini kullandı.

“Allah bizlere nasip etti, zincirleri kırıldı, Ayasofya açıldı”

İHA’nın haberine nazaran, Ayasofya’nın ibadete kapalı olduğu periyotta açılması için epeyce ağır uğraş sarf ettiklerini vurgulayan Kurtulmuş,Ayasofya’nın önünde yumruklarımızı sıkarak, ‘Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın’ diyerek birçok dualara iştirak etmiş olan birisiyim. Lakin onları dinlerken, bizim kuşağımız ve bizden sonraki arkadaşlarımız daima bir taraftan bunları niyaz ediyor, bir taraftan da ‘Acaba açılır mı’ diyorduk. Bu büyük çabaların, bu manalı çalışmaların sonucu olarak içinde yaşadığımız devir içerisinde Allah bizlere nasip etti. Zincirleri kırıldı, Ayasofya açıldı. Kıyamete kadar Müslüman milletimizin mescidi olarak ibadete açık olacaktır. açıklamasında bulundu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.