Merkez Bankası faiz kararı ne vakit açıklanacak? Mayıs ayı faiz beklentisi ne?

Merkez Bankası faiz kararı ocak, şubat, mart ve Nisan’da sabit tutmak istikametinde oldu. Merkez Bankası faiz toplantısı 26 Mayıs tarihinde yapılacak, tıpkı gün faiz kararı da açıklanacak. Uzmanlar Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona karşın para siyaseti duruşunun değişmesinin düşük ihtimal olduğuna dikkat çekiyor.

JPMorgan geçen hafta yayımladığı raporda, “TL’nin son periyottaki istikrarını, global finansal şartlardaki sıkılaşma ve cari istikrar durumundaki bozulma ile uyumsuz görüyoruz” demişti. Societe Genarale ise dün yayımladığı bir raporda Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona karşın para siyaseti duruşunun değişmesinin düşük ihtimal olduğuna dikkat çekerek, “TL’de kademeli kıymet kaybı bekliyoruz” dedi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz kararı 26 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’da açıklanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE?

JPMorgan geçen hafta yayımladığı raporda, “TL’nin son devirdeki istikrarını, global finansal şartlardaki sıkılaşma ve cari istikrar durumundaki bozulma ile uyumsuz görüyoruz” demişti. Societe Genarale ise dün yayımladığı bir raporda Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona karşın para siyaseti duruşunun değişmesinin düşük ihtimal olduğuna dikkat çekerek, “TL’de kademeli paha kaybı bekliyoruz” dedi.

S&P’DEN ENFLASYON VE FAİZ UYARISI

S&P Küresel Ratings, Türk bankacılık kesiminin kârlılığının yükselen enflasyon ve negatif gerçek faizden ötürü baskılanacağını söyledi.

Kurumun Türkiye’de bankacılık bölümü ile ilgili yayımladığı raporda, bankaların TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerinden yarar sağlayacağına dikkat çekildi ve şu tabirlere yer verildi:

“Yükselen enflasyonun bankaların 2022 gelirleri açısından olumlu tesiri olacak… Fakat, bu tesir artan provizyon muhtaçlıkları ve negatif gerçek faizden ötürü dengelenecek ve gerçek manada kârlılığı zayıflatacak.”

TÜKETİM TALEBİNDE AZALMA BEKLENTİSİ

Negatif faiz oranları nedeniyle bankaların kredi iştahının artmasının beklendiğinin belirtildiği raporda, yüksek enflasyon nedeniyle tüketim talebinin ise azalmasının beklendiği kaydedildi.

S&P raporunda baz senaryoda bankacılık bölümünde takipteki kredi rasyosunun (NPL) artmasını beklediklerini belirterek, yükselen enflasyonun perakende ve kurumsal müşterilerin kredibilitesini daha da zorlayacağını ve bankacılık sistemi için de riskleri artıracağını söyledi.

NPL 2023’E KADAR YÜZDE 9 OLABİLİR

BDDK’nın Eylül 2021’de kredilerin sınıflandırılması müddetlerinin uzatılmasının sona ermesinin de, bankalarda etkin kalitesi sıkıntılarını daha belirginleştireceği tabir edildi.

Lakin nominal olarak yüksek beklenen kredi büyümesinden ötürü NPL üzerindeki net etkiyi görmenin biraz vakit alacağının belirtildiği raporda NPL rasyosunun 2023’e kadar yüzde 9’un üzerine çıkmasının beklendiği tabir edildi.

Son yıllarda artan risk maliyetinin gelecek iki yılda da yükselmesinin beklendiği tabir edilen raporda, pandemi, 2021 sonundaki kur krizi ve Ukrayna-Rusya çatışmasının ortaya çıkaracağı dolaylı tesirlerin de bunda tesirinin olacağı söz edildi. (REUTERS)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.