Mehmet Şimşek Kaptan hayatını kaybetti

Gökyüzünde birincilere imza atan ve birçok kritik uçuşta yer alan kaptan pilot Mehmet Şentürk, 92 yaşında hayatını kaybetti. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında zımnî vazifeyle Libya’dan Türkiye’ye silah taşıyan uçakların pilotlarından olan Şentürk Kaptan, 12 Eylül darbesinin akabinde 7. Cumhurbaşkanı Kenan Cihan’ın talimatına karşın asla kestirmediği bıyıklarıyla da tanınıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 1967 yılında binbaşı rütbesi ile emekli olduktan sonra yaklaşık 27 yıl Türk Hava Yolları’nda vazife yapan Mehmet Şentürk, akabinde kimi özel hava yolu şirketlerinde vazife yaptı. 1994 yılında THY’nin İstanbul-Brüksel seferi ile gökyüzüne veda eden efsane pilot Mehmet Şentürk, sabah saatlerinde İstanbul’daki meskeninde hayatını kaybetti.

BYA’DAN TÜRKİYE’YE CEPHANE GETİREN UÇAKTA YER ALDI

Uçuş hayatı boyunca birçok birincileri yaşayan ve 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında üç meslektaşıyla zımnî misyonla Libya’dan Türkiye’ye cephane getiren grupta yer alan Mehmet Şentürk, kritik uçuşun ayrıntılarını 2011 yılında anlatmıştı. Röportajında 1974 yılının Temmuz ayında verilen bir buyrukla Ethem Durak, Enver Türker, hava kuvvetlerinden Yarbay Yusuf Uydaç’la birlikte Ankara Esenboğa havaalanından yolcu uçaklarının koltuklarının sökülerek Libya’ya cephane almaya gittiklerini aktaran Şentürk, hava kuralları nedeniyle çok zorluk çektiklerini belirtmişti.

KRİTİK UÇUŞUN AYRINTILARINI ANLATMIŞTI

Şentürk, “Harp nedeniyle Türkiye’deki seyrüsefer yardımcı aletlerinin hiçbiri çalışmıyordu. MEB durumu radarını kullanarak yolumuzu Marmara ve Karadeniz üzerinden Radoviç’e gitmeyi planladık. Bulgaristan’a girdik oradan, Yugoslavya’ ya oradan Malta ve Libya’ya iniş yaptık. Libya’da iniş yaptığımız pist çok eski Amerikalılar’dan kalma bir meydandı. Ve biz oraya indikten sonra alacağımız gerecin yüküyle o meydandan kalkamayacağımızı ilgililere bildirdik. Biz oradaki yetkilileri alarak. Bingazi’ de olan Vilesu askeri havaalanına gittik. Ve orada uçağın yüklenmesi için bıraktık. Bizi grup olarak Libya’nın başbakanlık misafirhanesinde istirahat için getirdiler” tabirlerini kullanmıştı.

Meslek hayatı boyunca birçok olaya şahit olan Şentürk, THY’nin Tokyo, Bangkok ve Dubai’ye başlattığı uçuşların birinci seferlerinde vazife yapmıştı. 12 Eylül darbesinin akabinde Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in bıyıklarını kestirmesi tarafındaki talimatına karşın “Beni uçuştan alacaksanız alın, bıyıklarımı kesmem” diyerek bu karara karşı gelmesiyle biliniyor.

KENAN EVREN’DEN “BIYIKLARINI KESECEKSİN” TALİMATI

Şentürk verdiği öbür bir röportajda ise bıyıklarını kesmemesini şöyle anlatmıştı:

“12 Eylül’de ‘Bıyıklarını keseceksin’ dediler. ‘Beni uçuştan alacaksanız alın, bıyıklarımı kesmem’ dedim. 1974’ten beri bıyıklarımı kesmedim, kesmeyi de düşünmüyorum” biçiminde konuşmuştu.

Emekli Kaptan Pilot Şentürk’ün cenazesi vasiyeti üzerine memleketi  Tokat Zile’de toprağa verilecek. DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.