Kürt siyasetçi Aysel Doğan’ın cenazesine polis saldırısı

Kanser tedavisi gördüğü Almanya’da vefat eden Barış Kümesi üyesi Aysel Doğan’ın Dersim’deki cenazesine polis saldırdı. Sabah saatlerinde Köln’den Diyarbakır’a getirilen Doğan’ın cenazesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Lideri Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP bölge milletvekilleri, Özgür Bayan Hareketi (TJA) aktivistleri, Doğan ailesi ve çok sayıda kişi tarafından Diyarbakır’dan Dersim’e uğurladı.

Evrensel’in aktardığına nazaran, Dersimliler tarafından Mazgirt karayolunda bulunan Seyidli Köprüsü’nde karşılanan Doğan’ın cenazesi, yol boyunca denetim noktalarında durduruldu. Karşılamanın akabinde Doğan’ın cenazesi Dersim merkez Gazik Mahallesi’ndeki konutuna götürülmek üzere yola çıkarıldı. Turişmek Mahallesi girişindeki denetim noktasında konvoy ve cenaze aracı yüzlerce polis tarafından durduruldu.

Cenazenin Gazik Mahallesi’ndeki konuta getirilmesine polisler tarafından müsaade verilmedi. Polis cenazenin Asri Mezarlığı’na götürülmesini istemesi üzerine denetim noktasında yüzlerce kişi oturma hareketi başlattı. Polis, cenazeye katılmak isteyenlere gazla ve tazyikli suyla saldırdı. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü müdahalede yaralandı, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

AYSEL DOĞAN KİMDİR?

1953 Dersim doğumlu Doğan, toplamda 17 yıl cezaevinde tutuldu. Gazi Üniversitesi vücut eğitimi kısmından mezun olan Doğan, birinci olarak 1980 darbesinde tutuklandı. Darbe yıllarında tutuklanan ve iki yıl boyunca hiç mahkemeye çıkarılmadan cezaevinde tutulan Doğan, 1990 Mayıs ayında Dersim’de tutuklandı. Doğan, Erzincan’da 11 ay tutuklu kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra 1991 genel seçimlerinde Dersim’de bağımsız aday oldu ve Dersim’de en çok oyu almasına karşın Meclis’e gitmesine müsaade verilmedi. Doğan, o tarihten sonra “Avrupa’ya iltica” etti. Avrupa’da bulunduğu periyot boyunca KNK üyeliği de yapan Doğan, 1999 yılında PKK Başkanı Abdullah Öcalan’ın daveti üzerine 2. Barış Gurubu üyesi olarak Avrupa’dan gelen heyet içerisinde yer aldı.

Doğan, Türkiye’ye geldiğinde küme üyeleriyle birlikte tutuklandı. On yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Bu süreçte Malatya ve Elbistan hapishanelerinde kalan Doğan, 2009 yılında cezaevinden çıkar çıkmaz, siyasi çalışmalarına devam etti. Dersim’de Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’nin kurarak dernek bünyesinde çalışmalar yürüttü. Doğan, kurduğu dernek bünyesinde katıldığı hareket ve etkinlikler nedeni ile KCK operasyonunda gözaltına alınarak 28 Eylül 2011 tarihinde çıkarıldığı Malatya Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı. Bir yıllık tutuklu yargılanmanın akabinde 18 yıl ağır mahpus cezasına çarptırılan Doğan, Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde 2012 yılı sonbaharında PKK ve PAJK tutukluları tarafından Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi için başlattıkları mevt orucu aksiyonunun ikinci takımında yer aldı. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kapatılmasının akabinde 2014 yılında Yargıtay’da görülen Doğan’ın davası, yine örgüt üyeliğinden yargılanması talebiyle bozuldu. Yargıtay Aysel Doğan’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine de hükmetmesine karşın Doğan 4 yıl boyunca KCK operasyonları kapsamında tutuklu kaldı. Yumurtalık kanserine yakalanan Barış Kümesi üyesi Aysel Doğan, avukatların sıhhat meseleleri nedeniyle yaptığı müracaat sonucunda Mayıs 2015’te tahliye edildi. (HABER MEKREZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.