Kainat Güzellik Yarışması’nda skandal: Yarışmacıları soyunmaya zorlamışlar

Yarışmacılar, finalistlerden beklenmedik bir şekilde “yara izleri ve selülit için vücut kontrolü” için soyunmalarının istendiğini ve bazılarının üstsüz fotoğraflarının çekildiğini söyledi.

Bazı yarışmacılar, yarışma öncesinde kendilerinin zorla soyundurulduğunu ve rızaları olmadan üstsüz fotoğraflarının çekildiğini açıklayarak polise şikayette bulundu. Olay uluslararası kamuoyunun gündemine otururken, organizatörler hakkında cinsel saldırı ve taciz suçlaması yöneltildi. Organizatörlerin bazı yarışmacıları soyunmaya zorladığı ve bu kişilerin bedenlerinde yara izi, selülit ya da dövme izi olup olmadığının incelendiği belirtildi.

Bu “denetlemenin” erkeklerin de olduğu 20’den fazla kişinin bulunduğu bir alanda yapıldığı da belirtilirken yarışmacıların avukatı Mellisa Anggraeni, “Cakarta’da yapılan yarışmada katılımcılara bu şekilde bir kontrol yapılmasına ihtiyaç yoktu” dedi. Anggraeni, “Beş yarışmacı üstsüz fotoğraflandı” ifadesini kullandı.

ABD merkezli MUO, franchise’ın marka standartlarına, etiğine veya beklentilerine uygun yaşamadığının açık olduğunu söyledi.

CAKARTA POLİSİ İDDİALARI SORUŞTURUYOR

MUO ayrıca aynı şirket PT Capella Swastika Karya tarafından yönetilen Malezya’daki bu yılki yarışmayı da iptal ettiğini açıkladı.

BBC’nin haberine göre, Kâinat Güzeli Organizasyonu şikayette bulunan kadınlara cesaretleri için teşekkür etti ve “kadınlar için güvenli bir yer sağlamanın” öncelikleri olduğunu yineledi.

Benzer olaylardan kaçınmak için politikalarını ve prosedürlerini değerlendirdiğini belirten organizasyon, dünya çapındaki yarışmalarına katılmak için herhangi bir ölçü ya da vücut boyutu şartı olmadığını belirtti.

MUO’dan yapılan açıklamada, “Miss Universe Endonezya’da gerçekleştiğini öğrendiğimiz olaylar ışığında, bu franchise’ın marka standartlarımıza, etiğimize veya beklentilerimize uymadığı açıkça ortaya çıkmıştır” denildi.

Bu yıl 73’üncüsü düzenlenen Miss Universe, Güneydoğu Asya’da, özellikle de kazananların ünlü ve sosyal medya fenomeni haline geldiği Endonezya, Filipinler ve Tayland’da popüler.

Taylandlı transseksüel bir kadın ve medya patronu olan sahibi Anne Jakrajutatip, evli kadınların, transseksüel kadınların ve bekar annelerin yarışmasına izin vererek markayı daha kapsayıcı hale getirmek için yenilemeye çalıştı.

Endonezya’nın franchise direktörü Poppy Capella Instagram’da yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı ve “her türlü şiddet ya da cinsel tacize” karşı olduğunu dile getirdi.

MUO, Kasım ayında yapılacak 2023 Miss Universe finallerinde ülkesini temsil etmek üzere yarışmayı kazanan Endonezyalı Fabienne Nicole Groeneveld’in organizasyonun desteğiyle yarışacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx