Japonya’da 10 bini aşkın esere artırım bekleniyor

Japon yeninin (JPY) süratli bedel kaybı ile yükselen materyal maliyetleri sonucu ülke içi besin fiyatlarında artışlar bekleniyor.

Kredi araştırma firması Teikoku Databank (TDB) en önemli 105 besin imalatçısının 2022’de uyguladığı fiyat siyasetlerini araştırdı.

Buna nazaran hazirana kadar 6 bin 300’e yakın esere artırım yapıldığı, yılın ikinci yarısında ise 4 bin 500 esere artırım yapılacağı iddia edildi.

Araştırmaya nazaran fiyatlar, 2022 sonunda alkollü dahil içeceklerde ortalama yüzde 15, işlenmiş besinlerde ortalama yüzde 14 artmış olacak.

Şekerlemelerde ortalama yüzde 12, çeşnilerde ortalamada yüzde 11 ve unlu mamüllerde ortalama yüzde 9 artırım yapılması bekleniyor.

Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığının (MAFF) ülke içinde satışa sunduğu ithal buğday fiyatı, nisandan bu yana yüzde 17,3 zamlandı.

Rusya-Ukrayna krizi ile yeni tip koronavirüs salgını tesirleri sonucu buğday ve ham petrolde yaşanan fiyat artışlarının Japon firmalarını artırımlara yönlendirdiği belirtiliyor.

Yendeki paha kaybının, ithalat fiyatlarını üretici aleyhine artırması ve imalat maliyetlerini yükseltmesinin ise finansal zorluğu artırabileceği bildirildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.