İsveç Dışişleri Bakanı Linde: ‘NATO’ya üyelik başvurusunu bu hafta yapacağız’

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik müracaat evrakını imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, bu hafta Finlandiya ile birlikte başvuruyu teslim edeceklerini söyledi.

NATO’ya resmi olarak üyelik müracaatında bulunma kararını dün açıklayan İsveç, askeri tarafsızlık siyasetine son vermeye hazırlanıyor. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, bugün NATO’ya üyelik başvurusunu imzaladı. Linde, belgeyi imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, “Başvuru bu hafta yahut birkaç gün içinde Finlandiya ile birlikte teslim edilecek. Sonrasında NATO tarafından sürece alınacak” dedi.

Bunun İsveç için en düzgünü olduğunu hissettiğini söz eden Linde, sürecin ne kadar vakit alacağını bilmediklerini lakin bir yıla kadar devam edebileceğini belirtti.

Dün, İsveç Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, “İsveç NATO’ya katılmak için başvurmaya karar verdi. Bu, parlamentodan geniş takviye alan tarihi bir karar. NATO üyeliği, İsveç’in güvenliğini güçlendirecektir. İsveç, bir üye olarak tüm NATO’nun güvenliğini arttıracaktır” tabirlerine yer verilmişti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya başvurma kararına ait yaptığı açıklamada, bu ülkelerin NATO’ya katılmasının Rusya için bir tehdit oluşturmayacağını lakin NATO askeri altyapısının bu ülkelere konuşlandırılması durumunda karşılık vereceklerini tabir etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.