İran Dışişleri Bakanı Hizbullah lideriyle İran-Suudi Arabistan anlaşmasını ele aldı

Lübnan’da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile İran- Suudi Arabistan anlaşmasını ele aldı.

Hizbullah’ın görüşmeye ilişkin yazılı açıklaması, Lübnan resmi ajansı NNA’da yayımlandı.

Açıklamada, Nasrallah’ın, Abdullahiyan ve İran’ın Beyrut Büyükelçisi Mucteba Emani’nin de yer aldığı heyetle görüştüğü belirtilerek “Her iki taraf, özellikle Suudi Arabistan ve İran arasında yapılan anlaşmanın bölge ülkeleri üzerindeki yansımalarını, Lübnan ve Filistin’deki son gelişmeleri değerlendirdi.” ifadeleri kullanıldı.

Abdullahiyan, beraberindeki heyetle 26 Nisan’da Beyrut’a gelmiş, ilk olarak Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Buhabib ardından Başbakan Necib Mikati ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüşmüştü.

İranlı Bakan’ın, bugün İran’ın Beyrut Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı düzenlemesi ve daha sonra Suriye’ye geçmesi bekleniyor.

Tahran- Riyad anlaşması

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan, 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir