G7 başkanlarına 8 milyon çocuk için acil davet: Yardım edin yoksa ölecekler

Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu tahıl sorunu dünyayı açılık krizine sürüklerken Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) korkutan bir açıklama geldi. Açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olan 8 milyon çocuk olduğunu belirten UNICEF, çocukların kurtarılması için G7 başkanlarından 1.2 milyar dolarlık yardım paketi talep etti.

15 ÜLKEDE DURUM ÇOK KÖTÜ

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) besin kıtlığından en çok etkilenen 15 ülkedeki milyonlarca çocuk için harekete geçti. Afganistan, Burkina Faso, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Yemen’de 5 yaş ve altındaki 8 milyon çocuğun yetersiz beslenmeden ötürü ölme riskiyle karşı karşıya olduğunu açıklayan UNICEF, çocuk vefatlarında yaşanması beklenen patlamanın engellenmesine yardımcı olunması için bu ülkeleri bir ‘hızlandırma planına dâhil ettiğini’ duyurdu.

YILIN BAŞINDAN BERİ 260 BİN ÇOCUK DAHA VEFAT RİSKİ DÜZEYİNE GELDİ

UNICEF, global besin krizinin tesirlerinin ağırlaşmasından dolayı sene başından beri 260 bin çocuğun daha mevt riski düzeyine geldiğini ve bunun dakikada bir çocuk manasına geldiğini belirterek alınması gereken tedbirlerin aciliyetine dikkat çekti. Yaşanan krizin derinleşmesinde, Ukrayna savaşı sebebiyle artan besin fiyatları, birçok ülkede iklim değişikliği nedeniyle görülen uzun vadeli kuraklık ve pandeminin ekonomik tesirlerinin rol oynadığı belirtildi.

Söz konusu 15 ülkenin hemen besin ve ilaç yardımına gereksinim duyduğunu söz eden UNICEF, önümüzdeki günlerde Almanya’da bir ortaya gelecek olan G7 önderlerine davette bulundu.

UNICEF; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7 başkanlarından 1.2 milyar dolarlık bir yardım paketi talep etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.