Fransa’da korkunç skandal! ‘216 bin çocuk kilisede istismar edildi’

Kilisede çocuk istismarını araştıran bağımsız bir soruşturmanın başkanı Jean-Marc Sauve, 1950’den beri Fransa’da Katolik din adamları tarafından yaklaşık 216 bin çocuğun istismara uğradığını söyledi.

Sauve açıklamasında, ‘Bu yıkıcı bir olay, çünkü 216 bin çocuk ve 3 bin istismarcıdan bahsediyoruz. Oran: 70 kurbana bir saldırgan… Bu Fransız toplumu için, Katolik Kilisesi için ürkütücü…” dedi.

Katolik hiyerarşisinin tepesindekilerden taciz konusunda sistematik bir ihmal ve sessizlik olduğunu belirten Jean-Marc Sauve, ‘Sonuçları çok ciddi. Cinsel istismara uğrayan kadın ve erkeklerin yaklaşık % 60’ı geri kalan yaşamlarında büyük sorunlarla karşılaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Raporda, bu sorunun hala devam ettiği de belirtildi…

Fransız savcı, cezai takibat başlatmanın hala mümkün olduğu, 22 vakadan kanıt elde edildiğini belirtti. Çünkü, bu vakalarda ismi geçen rahipler hala hayatta.

Komisyon, diğer ülkelerdeki kiliselerde yaşanan skandalların ardından 2018 yılında bir çalışma başlattı.

Doktorları, sosyologları, tarihçileri ve ilahiyatçılardan oluşan heyet; kilise, mahkeme ve polis arşivlerini incelediler, 6.500’den fazla suç mağduru ve tanıkla görüştüler.

Ortaya çıkan rapor, korkunç bir biçimde 2.500 sayfa uzunluğundaydı.

star.com.tr

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.