Etiyopya’dan Mısır ve Sudan’ı kızdıracak adım: Hedasi Barajı’nda ikinci türbinde de elektrik üretimine başladı

Etiyopya‘da Hedasi Barajı‘nda yeni türbinin devreye alınması hasebiyle düzenlenen merasime, Başbakan Abiy Ahmed ve Cumhurbaşkanı Sahle-Work Zewde katıldı.

Barajda bugün devreye alınan 9’uncu ünitenin 270 megavat elektrik üreteceği aktarıldı. Şubat ayında devreye alınan 10’uncu ünite 270 megavat üretim kapasitesine sahipti. Böylece barajın üretim kapasitesi 540 megavata ulaştı.

Etiyopya, barajın üzerine inşa edildiği Nil Irmağı’ndaki aşağı havza ülkeleri Sudan ve Mısır‘ın itirazlarına karşın bu yıl üçüncü dolum sürecini başlattı.

Baraj tamamlandığında toplam kapasitesinin 6 bin 450 megavata çıkması bekleniyor.

HEDASİ BARAJI ANLAŞMAZLIĞI

Etiyopya, Mısır ve Sudan 10 yıldan uzun müddettir Hedasi Barajı ile ilgili karşı karşıya geliyor.

Nil sularının yaklaşık yüzde 80’i topraklarında doğmasına karşın yalnızca yüzde 3’ünden yararlanabilen Etiyopya, Afrika’nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı’nın inşasına 2 Nisan 2011’de başladı.

Baraj, Sudan-Etiyopya hududuna yakın bir bölgede, Nil Irmağı’nı yüzde 85 besleyen Mavi Nil Irmağı kolu üzerinde yapılması nedeniyle büyük ehemmiyet taşıyor. Etiyopya, Hedasi Barajı ile güç açığını kapatmayı ve elektrik satmayı amaçlıyor.

Addis Ababa idaresi, Mısır ve Sudan ile bir muahedeye varmamasına karşın barajın doldurulmasında ısrar ederken Kahire ve Hartum idareleri Nil suyunun paydaş ülke başına düşen yıllık hisselerinin etkilenmemesi için öncelikle üçlü muahedeye varılması gerektiğini vurguluyor.

Tepkilere karşın Temmuz 2020’de birinci dolum sürecinin yapıldığı barajda 20 Şubat 2022’de birinci kere elektrik üretimine başlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.