Erdoğan ve Biden görüşmesi sona erdi! Görüşme öncesi iki önderden son dakika açıklamaları

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Tepesi’ne katılmak üzere geldiği Madrid’de ikili temaslarına kapsamında ABD Lideri Biden ile bir ortaya geldi.

1 SAAT 10 DAKİKA SÜRDÜ

Erdoğan ve Biden’ın, IFEMA Kongre Merkezi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 1 saat 10 dakika sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Lideri Hakan Fidan da yer aldı.

Erdoğan gün içinde birçok G-20 önderiyle görüşmüştü.

BIDEN’DAN ERDOĞAN’A: KUSURSUZ BİR İŞ YAPIYORSUNUZ….

Biden başbaşa görüşme öncesi, Ukrayna’da tutulan ve limanlardan çıkarılamayan tahılın dünya piyasalarına ulaştırılabilmesi için yaptığı “müthiş iş” ve “İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine müsaade verilmesi” münasebetiyle Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Biden, “Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

ERDOĞAN’DAN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Tekrar bir ortaya gelmekten duyduğum memnuniyeti tabir etmek istiyorum. Bilhassa NATO Doruğu gündemi prestijiyle yüklü bir tepe oldu. Bu tepede yarın da devam edecek çalışmalarımızla ülkemize dönme fırsatı bulacağız. NATO’nun güçlenmesine yönelik adımlarda bilhassa Rusya-Ukrayna krizi ele alınacak. Temennimiz o ki Rusya-Ukrayna olayında hububat konusunda meydana gelen gelişmeler. Bunun yanı sıra akaryakıtla ilgili gelişmeler. Bu mevzuda bizler istikrar siyasetiyle süreci sürdürüyoruz. Temennimiz o ki, sonuç alırız, bir an evvel hububat konusunda, şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım. tabirlerini kullandı. 

GÖRÜŞME TEKLİFİ ABD’DEN GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Tepesi’nin düzenlendiği Madrid’e hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunmuştu. ABD Lideri Joe Biden’la bir görüşme yaptıklarını lisana getiren Erdoğan, “Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Bu akşam yahut yarın tekrar bir ortaya gelme isteğini söz etti. Biz de ‘olabilir’ dedik.” ifadelerini kullanmıştı.

MASADAKİ KONULAR

Türkiye’nin dün gerçekleştirilen mutabakatın akabinde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine onay vermesinden sonra bugün yapılacak ikili görüşmede iki ülkenin öbür kritik problemleri masaya yatıracağı bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal süreci masadaki en değerli mevzulardan biri.

Diğer kritik bahislerde ise, ABD, Türkiye’ye F-16 uçakları vermeye olumlu yaklaşırken; PKK/YPG’ye verilen takviyenin kesilmesi bu görüşmenin sonunda beklenmiyor.

Biden ve Erdoğan son olarak Ekim 2021’de İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen G20 doruğu kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.