EPDK’dan doğalgazda garanti kararı

EPDK doğalgaz abonelerini ilgilendiren bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Böylelikle doğalgaz irtibatı yapılan adres için abone daha evvel irtibat bedeli ödemişse bu meblağın tekrar tahsil edilemeyeceği bildirildi.

GARANTİ BEDELİ KARARI

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna nazaran, abone irtibat bedeli, ilişki muahedesinin yapılması sırasında bir sefere mahsus olmak üzere tahsil edilecek ve servis sınırının imalatına başlandıktan sonra bu bedelin iadesi yapılamayacak.

Servis çizgisinin imaline başlanmamışsa talep sahibinin müracaatıyla 5 iş günü içinde abone temas bedeli iade edilecek. Tıpkı adresle ilgili daha evvel ilişki bedeli tahsil edilmişse bu bedel tekrar alınamayacak. Abone temas bedelini taksitler halinde ödemeyi talep eden müşterilere, kredi kartına en az 3 eşit taksit yapılacak. İç tesisatların projelendirilmesi ve imali, bağımsız kısım maliki, binanın yahut tesisin sahibi ya da bunların yetkili temsilcileri tarafından sertifika sahiplerine yaptırılabilecek.

Dağıtım şirketi, alacaklarını garanti altına alabilmek hedefiyle mekanik sayaç kullanan abonelerden, abonelerin tercihlerine nazaran nakit yahut kredi kartına, peşin ya da taksitli olarak bir kereye mahsus olmak üzere teminat bedeli tahsil edebilecek lakin ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden garanti bedeli alınmayacak.

Ayrıyeten, rastgele bir münasebetle abonelik sırasında teminat bedeli alınmamışsa daha sonra tıpkı adres için yeni kontrat yapılana kadar bu bedel talep edilemeyecek. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.