Elişi Kenti çocukları bekliyor

BEYZA BAYTUR

Çocuklar için kitap seçimi yapmak her vakit kolay olmuyor. Birtakım kitaplar çocuklara vermek istediğimiz bir kıymet üzerinde dururken, okuma zevkinden mahrum olabiliyor. Meğer her şeyin en güzeline layık gördüğümüz çocuklarımıza edebiyatın da en düzgününü sunmamız gerekmez mi? İşte bu soruya evet yanıtını verenler, tanıtacağımız kitaba dikkat edebilir. Zira elimizdeki eser bir yanıyla çocuklara akıcı okuma zevki sunarken, bir yandan da kıssanın ayrıntılarında çok kıymetli insanî bahislere dikkat çekiyor.

Bahsettiğimiz kitabın ismi, “Elişi Kenti’nden Jules Verne Adası’na.” Çeşitli mecmualarda hikaye, tenkit, makale üzere çeşitlerde yazdığı yazılarıyla tanıdığımız Gökçe Özder’in imzasını taşıyan kitap, Timaş Birinci Genç etiketiyle okurla buluştu. Gül Sarı’nın çizdiği eser, iplikler diyarı olarak da bilinen Elişi Kenti’nde geçiyor. Kitabın sayfalarını çeviren çocuklar bir yandan keyifli çizimleri inceleyip, bir yandan da kenti sokak sokak keşfedip, farklı karakterlerle tanışıyor.

Peki bu macera bize neyi anlatıyor? Kısaca bahsedelim: “Elişi Kenti’nden Jules Verne Adası’na” isimli kitapta her şey Belikli’nin kendisi için epeyce “marjinal” bir dünya hayal etmesiyle başlıyor. Ya herkesin iki gözü, iki kulağı, iki ayağı ve kolu olsaydı nasıl olurdu? Mucit Fetit Hanım’ın özel bir kurabiye yapması ise her şeyin bir anda değişmesine neden oluyor. Zira onun kurabiyelerine farklı bir materyal daha karışıyor! Hal bu türlü olunca kentte ortalık karışıyor, tüm nizam aksine dönüyor. Herkes şaşkın. O sırada biri soruyor: Soytarı nerede? Artık herkesin aklında bu soru var. Üstelik kentte yaşayanlar olağandan daha farklı davranıyor.

KERMİT BEYEFENDİ VE MAT HANIM

Biraz evvel kimilerinden bahsettiğimiz üzere maceramızın içinde Kermit Beyefendi, Mat Hanım, Belikli, Soytarı üzere kahramanlarımız var ve hepsi sayfaların bir köşesinde kendini, yani karakterinin özelliklerini bir formda muhakkak ediyor. Eğlenceli çizimlerle daha da eğlenceli hale gelen kitap, çocuklara hayal güçlerinin hudutlarını genişleten bir macera vadediyor. Üstelik farklılıkların neden değerli, pahalı olduğunu, yardımlaşmanın ve arkadaşlığın hayatımızdaki yerini de aktararak… Bu bağlamda başta söylediğimizi tekrar edelim: “Elişi Kenti’nden Jules Verne Adası’na” hem okuma zevki alabildiğimiz hem de çocuklara birtakım bedelleri aktarabilen, yani bir taşla iki kuşu vurmayı tek sefer başarmış bir eser olarak karşımızda duruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.