Doç. Dr. “Ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz” diyerek Kurban Bayramı öncesi büyük riske dikkat çekti

Havaların ısınmasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan kene ısırmaları sonucu hayatını kaybeden vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Arkası arkasına gelen keneden vefat haberleri, dikkat edilmesi gereken önlemleri bir sefer daha gündeme getirdi. 

“KURBANLIK KESİNLİKLE TARANMALI” 

Acil Tıp Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç Dr. Ömer Salt, Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanın kesilmeden evvel kesinlikle taranması gerektiğini söyledi. Hayvanda kene varsa kenenin mutlak suretle eldivenle alınması gerektiğini vurgulayan Salt, hayvanın beden sıvılarına temas etmeksizin kesim işlemenin gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattı. 

“KENEYİ ÇIKARTMAK İÇİN SAKIN BUNLARI YAPMAYIN” 

Kenenin en çok tutunma yoluyla bulaştığını ve yanlış çıkartılma formülleri nedeniyle virüsün daha çok bulaştığını söyleyen Doç Dr. Ömer Salt, kenenin üzerine sigara basılmaması, alkol dökülmemesi ve diş macunu sürülmemesi gerektiğini belirtti. Yanlış uygulamaların kenenin virüsü daha fazla boşaltmasına neden olduğunun altını çizen Salt, akabinde virüsün bedende dolanıma geçerek çoğalmaya başladığını anlattı. 

“ÖLÜMCÜL SONUÇLARLA DA KARŞILAŞABİLİYORUZ, KANAMALAR ORTAYA ÇIKIYOR” 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsünde ölümcül sonuçlarla karşılaşıldığını anlatan Doç Dr. Ömer Salt, “Virüs birinci kademeyi geçip ilerlemeye devam ediyorsa hastaların birçoklarında mide, bağırsak, burun, diş eti kanamaları ortaya çıkıyor. Şiddetli olanlarda tüm boşluklardan kanamalar ortaya çıkıyor. Bu geri dönülmez safhaya gidişin bir göstergesi” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.