Diyarbakır’dan yürüyüş için Şırnak’a gitmek isteyenlere müsaade verilmedi

Hakkari Valiliği, HDP ve DBP öncülüğünde Şırnak’tan Cudi’ye yapılacak yürüyüş öncesi kente girişleri yasaklayan bir karar açıkladı. Valilik kararıyla, kent genelinde müsaadeli faaliyetler dışında yapılması planlanan şov ve yürüyüş üzere etkinlikler 15 gün mühlet ile yasaklandı.

Yasağa karşın toplumsal medya hesaplarından Şırnak’a gitme daveti yapılması üzerine Diyarbakır Valiliği, “2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Unsurları ile 5442 sayılı Vilayetler Yönetimi Kanunu’nun 11/A, B ve C Hususları yeterince 16.09.2022 günü saat 00.01’den 17.09.2022 günü saat 23.59’a kadar 2 gün mühletle yasaklanmıştır” açıklaması yaptı.

Diyarbakır’dan Şırnak’a gidip, Cudi’ye yürümek isteyenler Halkların Demokratik Partisi (HDP) vilayet ve ilçe binaları önünde toplandı. Polis, kümeleri ilçe binalarının önünde çember içerisine alındı.

Polis, Diyarbakır-Mardin kara yolu üzerindeki uygulama noktasında da tedbir aldı. Çıkış ve giriş yapan kuşkulu arabaları durduran polis, kimi şahıslara ise Genel Bilgi Taraması (GBT) yaptı.

Polisin hem HDP binaları önünde hem de kentin giriş ve çıkışlarında güvenlik tedbirleri zırhlı araçlarla sürüyor

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.