CHP’li Ayhan Barut’tan sıhhatte randevu kısıtlamasına reaksiyon

Sağlık Bakanlığı Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu almaya çalışan yurttaşlar “Bilgi, 30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” iletisiyle karşılaştı.

Hastalara ayda 3’ten fazla randevu verilmemesi uygulamasının sıhhatteki yıkımı bir sefer daha gözler önüne serdiğini tabir eden Ayhan Barut, Sıhhat Bakanlığı ve iktidarı yanlıştan dönmeye, sıhhatte derinleşen problemlere tahlil üretmeye çağırdı.

“ZATEN RANDEVU ALINAMIYORDU”

Randevu kısıtlamasının sakıncalarına değinen Barut, takipli hastaların ve kronik hastalığı olan yurttaşların mağdur edilmemesini istedi. Aslında Türkiye’de uzun müddettir kamudaki sıhhat kurum ve kuruluşlarında yurttaşların muayene ve ameliyat randevusu alamadığını, şanslı olanların ise çok uzun mühlet beklemek zorunda kaldığını bildiren Barut, randevu sınırlamasıyla sıkıntıların daha da derinleşeceğine işaret etti.

Türkiye’de insanların Sıhhat Bakanlığı ve kamu üniversite hastanelerinden randevu alamamanın yanı sıra ilaçlara ulaşamadığını, ameliyat materyallerinin bulunmadığını kaydeden Ayhan Barut, şunları vurguladı.

Sağlıkta özelleştirmeyi dayatan, üstüne palavralara sarılarak ‘sağlıkta reform‘ diye algı operasyonlarına girişenler artık yeni bir çıkmazı daha ortaya koyuyor. AKP tahlil değil, yıkım getiriyor. Hani nerede ıslahat? Biliyoruz ki sıhhatte ıslahat yok, yıkım var. Her alanda olduğu üzere AKP sıhhatte da yıkım getirdi, getiriyor hala.

Kamuda yurttaş muayene olamıyor, zira sıhhat işçilerini kaçırdılar. Haklarını ödemediler, kurallarını iyileştirmediler, şiddeti önlemediler. Parası olmayan mağdur olurken, borç harç para bulanlar ise mecburen özel sıhhat kuruluşlarına yönlendirildi. Sıhhatte iştirak hissesi, özel dalda ek fiyat ve ilaçta fark fiyatı üzere uygulamalar herkesi mağdur etti. Biz parasız, nitelikli sıhhat hakkı istiyoruz.

Sağlıkta özelleştirmenin durdurulmasını, kamucu sıhhat hizmetine öncelik verilmesini talep ediyoruz. Hastalar müşteri, hastaneler ticarethane değildir. Sıhhatte özelleştirme adımlarıyla birlikte derinleşen problemlerin tahlili için çaba ediyoruz. Kahraman sıhhat işçilerinin ekonomik ve toplumsal haklarını düzeltin, özlük haklarını güzelleştirip müsaade ve tayin üzere problemlerine, iş yükü sıkıntısına deva bulun.

Sağlıkta tekniker ve teknisyenlerden hemşirelere, laborantlardan diyetisyenlere tüm alanlarda eşit, adil ve kâfi sayıda atama yapın. Sıhhatte şiddetin son bulması, şiddet uygulayanın cezasının ertelenmemesi, tekrarında da cezanın katlanması için faal adım atın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.