Avrupa’da gaz fiyatları geriledi

Gaz fiyatları geçen yıl 54 euro düzeyinde bulunuyordu. Son 1 yılda Avrupa’da gaz fiyatları yaklaşık 4 kat artış göstermişti.

Avrupa’da 348,8 euroya kadar çıkan ekim vadeli kontratlarda doğalgaz fiyatları, megavatsaat başına artık ise 200 euronun altına indi.

Avrupa Birliği’nin (AB) doğalgaza tavan fiyat uygulamayı da içeren önlemlerini açıklamasının akabinde, Avrupa’da ekim vadeli kontratlarda doğalgaz fiyatları megavatsaat başına 200 euronun altına indi.

348,8 eurodan 199 euroya indi

Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören vadeli kontratların fiyatı, 26 Ağustos’ta 348,8 euroya kadar çıkmıştı. Bu tarihten sonra gerilemeye başlayan doğalgaz kontratlarının fiyatı ise dün 213,9 eurodan kapanmıştı. Gaz kontratlarının fiyatı bugün sabah saatlerinde 192,9 euroya kadar geriledikten sonra TSİ 11.56’da 199 eurodan süreç gördü.

Doğalgaz fiyatı 26 Ağustos tarihine kıyasla yüzde 43 geriledi

AA’nın haberine nazaran, böylelikle Avrupa’da doğalgaz kontratlarının fiyatı dünkü kapanışa nazaran yüzde 7, tepe yapan 26 Ağustos tarihine kıyasla da yüzde 43 civarında gerilemiş oldu.

AB, 5 acil önlemi dün açıkladı

AB, güç krizine karşı alınması planlanan 5 acil önlemi dün açıklamıştı. Tedbirler ortasında, Rus gazına tavan fiyat uygulanması, elektriğin en ağır kullanıldığı saatlerde tüketimi düşürme maksadı belirlenmesi, düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin gelirlerine tavan getirilmesi, petrol ve gaz şirketlerinden zarurî katkı alınması ve güç piyasalarındaki şirketlere likidite sağlanması yer alıyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.