Arctic Monkeys kümesi neden gündemde? Arctic Monkeys üyeleri kimlerdir? Arctic Monkeys ne demek?

İngiliz rock kümesi Arctic Monkeys salı günü İstanbul’da konser verdi. Konser sonrası İstanbul’dan ayrılmayan küme üyelerinden Jamie Cook ve Nick O’malley, Beyoğlu’nda bir bakkalın kelamlı saldırısına uğradı. Bakkal, içki şişelerini çöpe fırlatıp İngilizce bağırarak küfür etti. Bunun üzerine ünlü küme, gündeme oturdu. İşte, Arctic Monkeys’e dair merak edilenler…

ARCTİC MONKEYS KÜMESİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Arctic Monkeys, bir Merkür Mükafatı sahibi İngiliz Indie Rock müzik kümesidir. 2002’de İngiltere, Sheffield’lı komşu iki genç; 16 yaşındaki Alex Turner ve Jamie Cook, ailelerinden Noel ikramı olarak gitar istediler. Arkadaşları Matt Helders çat pat davul çalıyordu. Toparlanıp amatörce müzik yapmaya başladılar.

İlk konserlerini 2003 Haziranında 13 bireye verdiler. 2004’ün sonlarında bir arkadaşları, demoları Beneath the Boardwalk’u internet sitesine koydu ve adresi arkadaşlarına gönderdi. Arkadaşları kendi arkadaşlarına, onlar da diğerlerine, oradan MP3 arama motorlarına derken birden herkes onlar hakkında konuşmaya başladı.

Londra’daki meşhur Astoria’yı dolduracak kadar hayranları vardı, konserleri kapalı gişe gidiyordu. 2005 Mayısında kendi imkânlarıyla birinci EP’leri Five Minutes With Arctic Monkeys’ten bin tane bastılar. Röportajlarda plak firmaları için “Buraya kadar onlarsız geldik, bundan sonra neden onlara gereksinim duyalım ki!” demişlerdi.

Toplamda altı tane stüdyo albümlerini piyasaya sürdüler. Bu albümler şöyle,

 • Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not (2006)
 • Favourite Worst Nightmare (2007)
 • Humbug (2009)
 • Suck It and See (2011)
 • AM (2013)
 • Tranquility Base Hotel & Casino (2018)

ARCTİC MONKEYS NE DEMEK?

Grubun gitaristi Jamie Cook’un icadı olan Arctic Monkeys isminin nereden geldiği bilinmiyor. Cook, bu ismin aklına nereden geldiğini küme üyeleri dahil kimseye söylememiş. Arctic Monkeys ismi Türkçe’ye çevrildiğinde kulağa pek manalı gelmese de ismin Türkçe manası, ‘Kutupsal Maymunlar‘ diyebiliriz.

ARCTİC MONKEYS KÜME ÜYELERİ

 • Alex Turner
 • Matt Helders
 • Jamie Cook
 • Nick O’malley
 • Andy Nicholson

SAYISIZ MUVAFFAKİYETLERİ VAR

Grubun birinci çıkış albümleri İngiltere’de bir küme tarafından en süratli satılan çıkış albümüdür. Küme 7 tane BRIT ödülü kazandı, tıpkı vakitte hem en âlâ İngiliz küme hem de üç sefer en âlâ İngiliz albüm mükafatlarını de kazandılar. Dünyaca ünlü olan İngiliz kümesinin İngiltere’nin en itibarlı müzik mükafatı olan 1 adet Merkür ödülü, dünyanın en itibarlı müzik mükafatı olan Grammy‘de ise 5 adaylığı ve farklı kollarda sayısız mükafatı bulunuyor.

Grubun en çok bilinen parçası Do I Wanna Know 1.4 milyar YouTube da izlenmesi bulunuyor. Spotify da ise birebir modül 1,4 milyar dinlenme kaydetti. Kümenin öteki modülleri ise 500 milyon dinlenmenin üzerinde bulunarak kendi rekorlarını koruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.