AİHM pürüzüne takılan İngiltere’nin yeni atılımı: Ruanda olmadı ‘kelepçe’ takalım

İngiltere’ye yasa dışı halde giren göçmenleri, sığınma başvurusu kıymetlendirme sürecinde Ruanda’ya gönderme planı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından engellenmişti.

Mülteciler üzerinde yeni teşebbüsleri olan Başbakan Johnson hükümeti bu sefer de sistemsiz göçmenlere elektronik kelepçe takma yoluna gidiyor.

CİHAZLAR YERLEŞTİRİLECEK

TRT’de yer alan habere nazaran hükümet, İngiliz Kanalı üzerinden yahut hükümetin “tehlikeli rotalar” dediği öbür yollardan küçük teknelerle gelen birtakım sığınmacılara elektronik etiketleme aygıtları yerleştirmeye başlayacak.

İçişleri Bakanlığı’nın bir yıllık pilot olarak nitelendirdiği ve bu hafta başlayacak plan, hudut dışı edilmekle karşı karşıya kalan yetişkinleri kapsayabilir, kimilerine sokağa çıkma yasağı uygulayabilir yahut yeni kurallara uymayanların gözaltına alınmasına ve yargılanmasına müsaade verebilir.

RUANDA PLANINDAN VAZGEÇMEDİ

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) durdurma kararına karşın, Ruanda’ya gönderme icraatından vazgeçmeyen hükümetin bir sonraki uçuşa hazırlandığı’ vurgulanarak şöyle denildi:

“Yasaların müsaade verdiği kadar çok sayıda kişiyi gözaltında tutacağız, fakat mahkeme, geçen salı günkü uçuşta olması gereken bir kişinin özgür bırakılmasına karar verirse, şayet uygunsa o kişiyi elektronik takibe alacağız.”

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, ‘Ruanda’ya gönderilme kararına itiraz edenlere’ de elektronik kelepçe takılabileceğine işaret edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.