ABD’li General ölen teröristler için ‘Şehitler’ dedi

ABD’li generallerin Suriye’de PKK-YPG’li teröristlerle ilgili skandal açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. Amerika Özel Harekât Vazife Gücü Kumandanı General Claude K. Tudor, PKK’lı yöneticilerle ortak basın toplantısı düzenledi, öldürülen teröristler için “Şehitlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz” sözlerini kullandı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), geçtiğimiz hafta Suriye’de öldürülen iki terörist için Hol Kampı’nı ziyaret ederek Türkçe taziye bildirisi yayınlamıştı. Bu kere birebir kampı, Irak ve Suriye’de IŞİD’i yenmek için çalışan Memleketler arası Koalisyon üyesi Amerika Özel Harekât Vazife Gücü Kumandanı General Claude K. Tudor ziyaret etti.

Tudor burada, omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve ABD’nin “IŞİD’le mücadele” için kurduğunu tez ettiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kumandanı olan ve Irak’ın kuzeyinde PKK saflarında üst seviye faaliyetlerde bulunan Newroz Ahmed ile ortak basın toplantısı düzenledi.

TERÖRİST, KOALİSYON’A TEŞEKKÜR ETTİ

IŞİD’li terörist ailelerinin tutulduğu Kamışlı yakınlarındaki Hol Kampı’nda IŞİD taarruzları ve operasyonları hakkında açıklama yapan terörist Newroz Ahmed, ABD’nin de başsağlığı dilediği öldürülen iki teröristi anarak açıklamalarda bulundu. Ahmed, “Katılımından ötürü Memleketler arası Koalisyon’a teşekkür ediyoruz. Ama kamptaki tehlike devam ediyor. Bu yalnızca bölgenin değil dünyanın üzerinde de büyük bir tehlike oluşturuyor. Özerk idaremiz ve kamp idaresi üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor. Dışarıdan yardım ve takviye de gerekli. Öncelikli tehlike kampın içindeki bâtın hücrelerdir ve burada oluşan tehlike tüm bölgeyi etkiliyor. Buradaki en büyük tehlike ise yalnızca bizim bölgelerimizde değil, Türk devletinin bulunduğu bölgeler, Irak ve Suriye üzere yerlerde de örgütlenmeleridir. 6 arkadaşımızı Deyr Ez Zor’da öldürdüler. Bu da IŞİD’in daha da güçlendiğinin işaretidir. Şayet ortak çalışma yürütülmezsek IŞİD bundan faydalanacak ve kendini büyütecek” dedi.

‘SDG’YE DAYANAĞI SÜRDÜRECEĞİZ’

General Claude Tudor ise, şu tabirleri kullandı:

“SDG güçleri, Memleketler arası Koalisyon ve İç Güvenlik Güçleri Hol Kampı’nda güvenliği ve huzuru korumak için ortak çalışma yürütüyor. Bu operasyon başlamadan evvel kamptaki IŞİD hücrelerinin kamp içindeki insanları korkuttuğundan yahut onlar için bir tehlike oluşturduğundan kuşkumuz yoktu. Çadırları, saklanmak ve terör aksiyonları için kulandılar. Milletlerarası Koalisyon’un SDG ile yaptığı işbirliği sonucunda, örgütün alanda ne kadar güçlü olduğunu gördük. Bizi şaşırtan ise çadırların IŞİD’li bayanlar tarafından saklanma yeri olarak kullanılması, çocukların ve bayanların çadırlarda yargılanıp, cezalandırılması ve IŞİD ideolojisini yaymalarıydı. Bu operasyon SDG’nin gücünü ve kampta IŞİD fikirlerinin yayılmasını tedbire konusundaki profesyonelliğini gösterdi. Kamptaki mültecilere yardım etmek için SDG’ye takviye olma misyonumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Vatandaşları Hol kampında olan tüm devletlere gelip bu şahısları almaları daveti yapıyoruz. IŞİD her ne kadar coğrafik olarak yenilmiş olsa da tehlikenin her vakit devam edeceği bilinmelidir. Hala geri dönüp halkların ortasına tekrar girmeyi ve kendini inşa etmeyi, terör hareketlerini gerçekleştirmeyi ve komşu ülkelere tehlike yaratmayı hayal ediyor. Memleketler arası toplum ailelerin dönüşüne tahlil buluncaya kadar SDG’yle olan ortaklığımızı ve takviyemizi sürdüreceğiz. Bu ailelerin kamptan çıkması ve toplumda etkin üye olması için SDG’nin kampta istikrarı sağlamasına dayanak vereceğiz. Bu sorumluluğu almak kolay değil, şehitlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.